Aby som bol úprimný, musím sa priznať, že asi patrím do malej skupinky ľudí, ktorí majú radi upratovanie. K tomuto stavu som sa dopracoval postupom času a začínal som, možno ako ktokoľvek z nás, niekde v detských časoch, kedy poriadok v mojej izbe bol výsledkom dlhých bojov medzi mnou a mojimi rodičmi. Niekde sa však ich výchovné pôsobenie prejavilo, a ja som si všimol, že mi vyhovuje, keď mám okolo seba poriadok. Aby som však uviedol hneď na úvod veci na pravú mieru, nie je poriadok ako poriadok, a určite nie som zástancom hysterického pobehovania po byte s prachovkou alebo vysávačom, pretože sa to proste má. Tak takto veru nie. Poriadok by mal byť len prostriedkom, nemal by byť konečným cieľom,ktorý určuje našu existenciu. Nemal by byť taktiež nejakou metrikou, ktorá určuje akí sme vlastne ľudia. V takom okamihu sa človek stáva otrokom poriadku a tomu som sa vždy chcel vyhnúť.
Väčšina rodičov prirodzene vedie svoje deti k tomu aby si svoje veci dávali na poriadok, aby v ich izbe panoval aspoň nejaký “řád”, aby sa časom nemuseli prehŕňať a brodiť morom pohodeného prádla, neodloženách hračiek a iných záludností, ktoré sa sem a tam občas v izbách potomkov vyskytnú. Nikto ešte presne nezistil, ktoré výchovné postupy exaktne spôsobia, že niekto sa stane milovníkom poriadku v miere takmer obsesívnej a niekto sa rád nechá pochovať za živa pod mnohosťou vecí, ktoré sa v jeho príbytku nazhromaždili.
Ľudia sa teda delia na dva tábory. Na tých, ktorí samých sebe označujú za tuhých “neupratovačov” a potom takých, ktorí strávia každý sviatok v bojovej pohotovosti s prachovkou v ruke a s vysávačom frčiacim na plné obrátky. Ja sa budem teraz prihovárať prvej skupine, ktorá sa zubami nechtami bráni tomu, aby sa v byte vytvorila aspoň malá oáza , kde nebude vládnuť chaos. Možno vás to aspoň trochu inšpiruje.
Prečo by si teda človek mal aspoň raz za čas poupratovať? A kedyže je lepší čas ako na Vianoce?
- Zbavíte sa starých vecí. Ak toho máte okolo seba naozaj veľa, tak je veľmi pravdepodbné, že neviete celkom presne, čo sa skrýva vo vašich zásuvkách,skriniach, šatníkoch, šuflíkoch a iných odkladacích priestoroch. A určite sa tam nájdu veci, ktoré by si od vás nikto ani zadarmo nezobral. Je škoda mrhať vzácnym priestorom na niečo, čo si už nikdy na seba nedáte, alebo čo už nikdy nepoužijete. Vyhodťe to.
- Urobíte radosť iným. Ak pri vašom upratovaní predsa len nájdete niečo čo má nejakú hodnotu, potom je tiež možné, že to niekomu darujete.Obdarovať niekoho ešte pred tým ako sú Vianoce bude veľmi nezvyklé, ale v každom prípade niekomu urobíte radosť. Len dávajte pozor, aby to, čo chcete darovať, bolo aspoň trochu použiteľné aj inak ako len spomienka na vás.
- Urobíte si prehľad v tom, čo vlastníte. Ide vlastne o akúsi formu domácej inventúry. Niekedy to môže byť aj veľmi objavné, pretože nájdete veci, o ktorých ste boli jednoznačne presvedčení, že sa niekde stratili, alebo ste ich niekde zabudli, a ony sa tíško skrývali pred vašimi očami.
- Budete vedieť čo vám chýba. Ak neviete čo vlastne máte, tak sa vám len veľmi ťažko určuje čo ešte potrebujete. Ale pozor, aby sa vám nestalo,že na dve vyhodené veci doplníte tri nové. To by ste urobili poriadny krok späť.
- Budete sa hýbať. V závislosti od toho aký veľký je váš byť, koľko vecí máte v skryniach a zásuvkách sa budete musieť hýbať,keď to všetko budete presúvať, skladať a sortovať. Tzn. že spálite nejaké tie kalórie, ktoré sa budú naberať počas vianočných sviatkov. Takto si v predstihu urobíte rezervu, z ktorej budete môcť čerpať počas potravinových vianočných hodov.
- Budete trénovať schopnosť vzdávať sa vecí. Toto môže byť veľmi náročné, pre niekoho až takmer nerealizovateľné v závislosti od toho, ako veľmi uľpievate na veciach okolo vás. Čím ste vnútorne slobodnejší, tým ľahšie sa vám bude zbavovať nadbytočných vecí, ktoré vlastníte.O tom ako málo nám stačí k životu som písal v príspevku “Ako málo vám stačí k životu”.
- Vaše okolie sa na vás bude pozerať ako na poriadku milovného človeka. Ja viem, hovoril som, že by sa človek nemal riadiť tým čo si o ňom myslí jeho okolie, ale zas na druhú stranu nie je na škodu veci, keď si druhí o nás myslia pekné veci.
- Dávate príklad svojím deťom. Z výchovného hľadiska absolútne nezanedbateľný prínos. Dieťa sa učí napodobovaním, s tým ťažko niečo narobíte. Ale môžete to využiť vo svoj prospech.
- Robíte si poriadok vo vlastnej mysli. Náš vnútorný svet je častokrát vzorom, podľa ktorého nevedome upravujeme náš reálny svet. To čo sa deje v nás, sa nejakým spôsobom zrkadlí v tom ako to okolo nás vyzerá. Toto prepojenie,resp. jeho overenie si vyžaduje trochu všímavosti a vnímavosti diania okolo vás. Nakoniec, veď si len spomeňte na tie chvíle a obdobia vo vašom živote, kedy ste nestíhali, kedy ste sa ťažko na veci sústredili, kedy sa toho na vás veľa nahromadilo. Ako to vyzeralo na vašom pracovnom stole? V akom poriadku ste mali dokumenty? Vedeli ste nájsť to, čo ste práve potrebovali? A čo sa stalo keď ten nápor pominul? Nepovedali ste si “tak teraz si konečne urobím vo veciach poriadok”?
- Nuž a tento bod nechávam otvorený pre vás. Aký je váš dôvod prečo by ste si mali na Vianoce poupratovať?
10. Jednoducho preto , aby vsetko vonalo cistotou 🙂 mne sa Vianoce od detstva spajaju s “hygienickou ” cistotou 🙂
… a este som si spomenula , na Vianoce si vzdy vravievam , bude cas , urobime poriadok v starsich fotkach. Lenze cez sviatky treba ist von, aj po navstevach pochodit, a fotky ostatnu tam kde su, do dalsieho roka. Teda v krabici.