Tak a je tu opäť ten čas, kedy sa pozriem za seba. Pozriem sa na všetko čo som robil, čo sa mi podarilo, čo sa mi nepodarilo a čo som sa za ten rok naučil. Je tu obdobie koncoročných reportov, kedy okrem toho, že napíšem ten môj, budem sliediť po internete a tak ako dieťa hľadá na pláži lesklé kamienky, tak ja budem hľadať reporty ostatných, aby som sa pozrel na to, ako to majú iní.
Keď sa vrátim k reportu z minulého roka, veľmi dobre si pamätám na ten pocit, s ktorým som to písal. Veľmi intenzívne som si uvedomoval, že to bol extrémne náročný rok a aj som dostával zabrať z každej možnej strany. Ale prežili sme ďalší rok, ktorý opäť nebol celkom easy, ale ten rozdiel v pocitoch je nesmierny. Možno je to naozaj tak, že po siedmych zlých rokoch prichádzajú naopak roky dobré. Alebo to bolo naopak? Už neviem, ale v mojom prípade to tak bolo a aj preto môžem rok 2021 považovať za jeden z tých úspešných (ak nie najúspešnejších) a dobrých (minimálne z finančného hľadiska). Poďme sa ale teda pozrieť na jednotlivé oblasti, kde sa pokúsim rozkľúčovať, prečo to tak bolo.
Inak, ak vás zaujímajú reporty z minulých rokov, nájdete ich tu:
Rodina
Aj v tomto roku sme pomerne veľa času strávili doma alebo keď sa dalo vonku. Hlavne na našej chalupe. Zásadné ponaučenie na to, aby to v rodine fungovalo dobre je, aby sa tam každý cítil príjemne. Viem, znie to ako klišé, ale ak sa staráte o svoje potreby aj o potreby ostatných rodinných príslušníkov, tak pravdepodobnosť vzniku konfliktov, ktoré budú práve prameniť z neuspokojených potrieb bude podstatne nižšia. A o to ide. Veľmi tiež pomáha rešpektovanie potrieb druhých. Dať im ich životný priestor, netlačiť na pílu, nepresviedčať, nemanipulovať. Úplne zásadným pre mňa bolo prečítanie knihy Rešpektovať a byť rešpektovaný, kde sa práve o rešpekte a rešpektujúcej komunikácii veľmi podrobne hovorí. Je zaujímavé, že pre mnohých rodičov je toto neprekonateľná bariéra v komunikácii. Ono to totiž súvisí s tým, že sa vzdávate svojho presvedčenia o tom, čo je pre toho druhého dobré. Lebo naučiť sa rešpektovať “dobré” niekoho iného, namiesto toho aby som pretláčal to svoje “dobre” je veľká výzva. A mimoriadne vypuklo to vidieť vo výchove detí, kde ste možno aj vy sami videli ako to práve rodičovské “dobre” je v priamom rozpore s tým, čo je dobe pre dieťaťa. Výsledok takého tlaku? Konflikty, agresia, manipulovanie, ubližovanie. To skrátka nie je dobrý postoj, ak vedie k takýmto výstupom.
Tiež som sa posunul v robení vecí na prvý krát. Možno budem teraz zovšeobecňovať, ale my chlapi máme takú tu schopnosť ako Homer Simpson, kedy vraví Marge “nemusíš mi to vravieť už po dvestotridsiaty krát, jasné, že to urobím.” A samozrejme sa nič nestane. A časom ten pohár trpezlivosti pretečie. Tiež je dobré sa proaktívne pýtať ” čo je potrebné urobiť, vybaviť, zariadiť a kedy sa to má stať?”
Ďalším super hackom pre rodinnú alebo partnerskú komunikáciu je nasledovné. Prestaňte používať otázku prečo. Alebo ju aspoň minimalizuje. Veľmi často sa pýtame “prečo” ale v podstate nás zdôvodnenia veľmi nezaujímajú. Skôr očakávame akciu. Uvediem príklad. Syn si doniesol jedlo k svojmu počítaču do obývačky. Keď dojedol, neodniesol tanier do umývačky, ako by to malo byť. Mám položiť otázku “prečo si neodniesol tanier do kuchyne”? A čo by som tým dosiahol? A naozaj ma zaujíma dôvod? Samozrejme, že nie. Chcem aby bol tanier v kuchyni. Prečo sa to teda vlastne pýtam? No snažím sa pomerne krypticky naznačiť aby ten tanier zobral a odniesol. Ale nebolo by predsa len ľahšie priamo povedať “zober tanier do kuchyne”? Samozrejme, že bolo. Komunikácia má byť efektívna a má viesť k cieľu. Otázka prečo to však nespĺňa. Je teda neefektívna a nekonštruktívna. A navyše často vedie k hádke, lebo druhá strane nám začne ponúkať dôvody. Ibaže, ako sme si ukázali vyššie, tie nás nezaujímajú a navyše po nich málokedy nasleduje akcia.
Skrátka, je to jedna z ukážok, ako konvenčná komunikácia zlyháva, pretože nad ňou málokto uvažuje. Samozrejme, toto sa nebude dať uplatniť úplne všade, ale je dobré uvedomiť či, že veci zabehané nad ktorými nerozmýšľame, nemusia byť tie najefektívnejšie.
Btw. na túto tému chystám podcast. Stay tuned:)
Corona a očkovanie
Som nesmierne rád, že v tomto má takmer celá rodina, najbližšia a aj vzdialenejšia celkom jasno. Všetci sme očkovaní a dnes si ideme pre 3 dávku. A pokojne by som šiel aj na 5. 10. 20. Ako veľký fanúšik transhumanizmu, som všetkými desiatimi za všetko, čo sa môže pchať do ľudského tela a zlepšiť jeho fungovanie. Pripadalo by mi neskutočne pokrytecké, venovať sa biohackingu a nevyužívať vakcíny ako práve nástroje hackovania par excellence.
Čo sa diskusií na túto tému týka, zvolili sme možnosť taktného premlčania. Rešpektujem názor druhých ale nemám chuť o tom diskutovať ani polemizovať. Taktiež sa mi nechce o svojom názore nikoho presviedčať. Do žiadnych diskusií, či virtuálnych alebo skutočných sa nezapájam pre pokoj v duši. A funguje to.
Na celospoločenskej úrovni to otvára mnohé témy. Ako sa rozhodujeme? Aké hodnoty vyznávame? Čo je ešte spochybniteľné a čo už nie? Kde je pravda? Kde sú hranice? A čím viac o tom viem, tým viac viem, že neviem. Fakt neviem…. Dokážem u seba nájsť argumenty aj pre aj proti. Preto som veľmi opatrný v zastávaní dajakého absolútneho stanoviska. Verím vede, verím kritickému mysleniu. A viem, že rodinná večera môže prebehnúť aj bez hádky na túto tému, keď vydržím vedľa druhého sedieť bez potreby presviedčať ho o “mojej” pravde.
Veľa vecí mi ukázala kniha Hard Core Historie do D. Carlina. Tiež tipujem, že nejaké odpovede nájdetem v Osudy ľudských spoločností od J. Diamonda. Je to relatívne.
Osobný rozvoj-telo
- Hmotnosť. Stále oscilujem okolo 86-88. Cieľ 80.
- Prerušované hladovanie. Minulý rok som používal fastingovú apku. Tento rok ma to prešlo a mám tam len zopár záznamov. Takže som dokopy zaznamenal 18 dní hladovania. Kumulatívne 442 hodín. 5 dní najdlhšia neprerušovaná línia fastovania. Najdlhšie hladovanie 22 hodín.
- Počítanie kalórií cez apku Kalorické tabuľky. Nový prístup. Sklamanie, nakoľko aj pri poctivom počítaní a znižovaní kalorického príjmu sa to veľmi neprejavilo. Možno dlhšie obdobie? Neviem. Ak máte niekto skúsenosť s týmto prístupom, dajte to do komentu.
- Suchý február. Na toto som veľmi hrdý. Bez problémov som vydržal mesiac bez alkoholu a tento zvyk už budem dodržiavať pravidelne. Plus ešte viac rozšírim počet dní v týždni bez alkoholu. Inak, veľmi sa mi páči pravidlo Miloše Čermáka nepiť do západu slnka (má to samozrejme výnimky ako dovolenka, oslavy a pod.) Pri znižovaní hmotnosti som predpokladal, že obvyklým podozrivým by mohol byť alkohol, ale nepotvrdilo sa to.
- Dlhodobé hladovky v rozsahu 3 až 5 dní. Tento cieľ ostáva
- Otužovanie. Začal som svoju 5. sezónu. Aj v tomto roku som prekonal niekoľko svojich osobných rekordov v dĺžke pobytu aj v uplávanej vzdialenosti. Plávanie na dlhšie vzdialenosti som zakomponoval do svojho otužovacieho protokolu. Je to novinka oproti iným rokom, takže aj tomto sa dá stále objavovať niečo nové. Za celý rok som prekonal len dve ľahké virózy a nemusel som brať žiadne ATB. Myslím, že zrovna toto by sa dalo označiť ako veľké víťazstvo. Navyše som si kúpil smart watch a pozerať na svoje výsledky je motivujúce. Opäť gamifikácia v praxi. Tento rok som teda podľa apky naplával takmer 10km, ale bolo to viac, lebo hodinky som si kúpil až v septembri.
- Nootropika a adaptogény. Vit. D, Omega 3, Vit C. a B.
- Zlepšiť vysoký krvný tlak a cholesterol. Ešte neviem ako, ale budem na tom pracovať.
Vzdelávanie
Veľmi veľa som čítal. Zistil som, že keď si robím zoznam prečítaných kníh, tak ma to motivuje k poctivému čítanu namiesto skrolovanie po FB (btw dal som si pravidlo-ak si na fb, musíš si prečítať aspoň jednu stránku v knihe). Navyše som začal robiť k prečítaným kníham aj minirecenzie, ktoré nájdete na mojom IG. Cieľom bolo dostať sa na 52, tzn. jedna kniha za týždeň, to sa mi ale nepodarilo, keďže ma to napadlo až niekedy v pol roku. Pre budúci rok mám teda prečítať 52 kníh. Zoznam toho, čo mám na pláne nájdete tu.
Tu je môj kompletný zoznam:
- Steven Spielberg-život ve filmech. Biografia.
- Vesmírní Baroni. O dobývaní vesmíru Muskom, Bezosom a Bransonom. Super čítanie.
- Ve jmenu metódy, dystopický roman, smutné.
- Som Baťa, dokážem to, J, Banáš. Absolútne top vec. Určite jedna z najlepších kníh tohoto roka.
- Ostrov bez pamäti, orwelovský typ románu, sklamanie,nudné.
- Šialené nápady, S.Bahcall, skvelá ale náročná kniha o tom ako zabezpečiť inovácie vo firmách
- Spasiteľ, Mark Wier, scifi lahôdka od autora Marťana. Výborná vec.
- Najbohatší muž všetkých čias, skvelá historická biografia Jacoba Fuggera. Top vec za tento rok.
- Hardcore historie, Dan Carlin, veľmi dobré, pohľad na apokalyptické udalosti a ako formovali ľudstvo.
- Pán Much, William Golding, klasika.
- Toulavá země, Liou cch sin, scifi zo sveta románu Problém troch telies.
- Život na míru, smutná reportáž o tom kde a ako sa vyrábajú naše tričká.
- Vzdelaná. Veľmi silný príbeh o tom ako vzdelanie mení nazeranie človeka na svet.
- Začíname, Tom Vanderbilt. Ak sa chcete začať učiť niečo nové, toto bude čítanie pre vás. Odpovedá na otázky, čo a ako sa deje pri učení.
- Mysli ako Raketový vedec, výborná vec o tom ako kreatívne pristupovať k riešeniu problémov.
- Radosť z ticha, Erling Kagge, príjemné, meditatívne.
- Umenie ticha, Pico Iyer, meditatívne.
- Coach, Milan Tkáč, slovenský podnikateľ. Podnikateľsko motivačný príbeh. Zaujímavé.
- Krajna nomádu, smutný a silný príbeh. Existuje aj film.
- Vojak, Jay Morton. O prekonávaní prekážok. Motivačné a miestami dobré.
- Životom na zelenú, Matthew McConaghey, oddychová biografia, občas sa nevyhne klišeovitemu rozprávaniu.
- Rešpektovať a byť rešpektovaný, absolútna must have pri štúdiu komunikácie s výchovy. Pre mňa zásadné dielo.
- Kritické myslenie, jednohubka, úvod do problematiky.
- Štvrtkový klub detektivou. Letná oddychovka. Ale detektívky asi nie sú moja šálka kávy
- 12 pravidel pro život, Peterson. Košaté, komplexné. Nedočítal som
- Uber, zbesilá jazda. Ďalší bomba príbeh z podnikateľského prostredia Silicone Valley
- Kruté priamočiare myslenie, marketing.
- Budúcnosť ľudstva, nesmierne zaujímavé čítanie na spôsob Harariho.
- Spotify, skvelý podnikateľský príbeh.
- Google, ako to robia. Pohľad do zákulisia podnikania Googlu.
- Ako zlyhať takmer vo všetkom a predsa vyhrať, Scott Adams, zaujimave, hlavne podnikateľské pozadie.
- V kocke, Erno Rubiky, zaujímavé úvahy o kreativite, architektúre, myslení.
- Smáli se Galileovi, Albert Jack, o tom ako vynálezcovia prekonávali prekážky. Výborné.
- Nesmrteľnosť, Pou Š, sci fi, zo sveta Spomienok na Zem
- Inštitúcia, Steven King. Napínavé. Klasický King.
- Hollywood, Bukovski. Rebelské, provokatívne.
- Telesná výchova, výborne úvahy M. Šimečku
- Poslední léto ve meste, priemer, občas nuda.
- Spiaci obri, scifi, príjemné.
- Vizionári, myslitelia, géniovia. W. Isaacson, dôsledne, do hĺbky, objavné.
- Sex, drogy a bitcoiny, zaujimave, mnoho nového.
- Základné zákony lidske blbosti, jemne vtipné.
Z podcastov som sa držal overených autorov:
- Středověk. Skvelé počúvanie na dlhé cesty. Inteligentné, do hĺbky, občas vtipné. Autorom je opäť Petr Mára
- Brocast.
- Lupa. Hlavne historky z českého internetu. Veľmi poučné.
- Petr Mára a Radovan Vávra. Tieto mená som si šiel celý rok. Vávra je proste neskutočný. Ten jeho slovný prejav je fenomenálny. Ten chlap je rodený rozprávač. A aký rozprávač. Rovnako tak mi sadol Petr Mára. Možno preto, že už je to chlap cca v mojom veku a ním prezentované názory mi hodne rezonujú.
Občas som si vyskúšal niečo nové. Pár epizód z Mladého podnikatele. Podcast Zeptej se Filipa (ten ma zaujal, ale má len pár epizód). Jak na sítě. Levospher-Marketing v praxi. Vlastní cestou. Zaujala ma tiež epizóda s Martinom Šimečkom z podcastu Štartovacia čiara. Tiež som počúval nejaké knižno recenzné podcasty. Faktom je, že tak ako bolo minulý rok požehnane podcastov, tak aj tento rok to pokračovalo a je veľmi ťažké natrafiť na niečo, čo človeka ozaj chytí.
Trading a investovanie, krypto
V tejto oblasti nemám žiadne novinky. Vôbec som neobchodoval, ani sa tejto oblasti nevenoval. Až ku koncu roku som to začal oprašovať, nakoľko som počúval mnoho investičných podcastov. Založil som si konto na Portu, zvažujem ešte dajakých ďalších brokerov (Degiro, IB, Trading212), hlavne kvôli pravidelnému posielanu peňazí na dôchodok, plus zvažujeme investičné stratégie pre deti.
Z čoho som bol sklamaný, bolo zatvorenie účtu bez mne zjavného dôvodu na Revolute. Žiadne varovanie, žiadne upozornenie. Veľmi neprofesionálny prístup. Tak ako som bol na začiatku s nimi spokojný, tak som bol tým ich prístupom znechutený.
Ostali mi účty pre obchodovanie na OANDA a IQ option.
Sociálne siete a content (podcasty a videá)
- V Podcaste Martina Prodaja pribudlo za rok 2021 20 epizód. Plán bol 24. Bolo to tesné, ale 4 epizódy chýbali. Fail. Plán na budúci rok je 24.
- Manažérsku Akadémiu som zanedbával, a tak sa mi podarilo urobiť len 2 čas. Plán bol 12 časti.Takže žiaľ fail. Budúci rok 12 častí.
- Work Life Balance. 1 nová časť. Plán bude dotiahnuť to aspoň na 10 epizód.
- YT kanál. YT mi tento rok priniesol takmer 220 eur. Rok som začal dobre s live streamami, čo sa mi celkom darilo. Potom som ale niekedy okolo mája prestal a už som na to tempo nevedel nabehnúť. Tiež som natočil len zopár klasických videí, čo ma mrzí, pretože stále v tom kanále vidím veľký potenciál.
- Na IG pravidelne uverejňujem všetko čo urobím, prečítam, vypočujem si. Rastiem len organicky, občas malá reklamka, ale žiaľ sa mi nepodarilo prekročiť organicky 1000 followerov. Je to tesné (982).
Tools a produktivita
Aj v tomto roku som zostal pri klasických nástrojoch. Najviac používam Gmail, (vyladené tagovanie a filtrovanie s apkou Sanebox), Gmail Calendar, Google keep, Evernote a nakoniec Trello. Pre automatizáciu som sa vrátil k Zappier-u. Na mailové databázy Mailer Lite+niekde Mail Chimp.
Najväčšou novinkou bol implementovanie CRM systému Streak, ktorý je priamo integrovaný do prostredia Gmailu. V jednom okamžiku som mal toľko rozrobených biznis caseov, že som sa v tom začal strácať a toto mi významne pomohlo. Neviem si to vynachváliť. A navyše je to zadarmo.
Minimalizmus, jednoduchosť a frugal live
V tomto sa nič zásadné nemení. Priorita číslo 1. bola konsolidovanie dlhov a hlavne nevytváranie dlhov nových. A samozrejme, ako po iné roky aj teraz sme sa riadili skromnosťou. V utrácaní sme sa teda rozumne držali pri zemi. Žiadne veľké hmotné investícme sme nerobili, snáď až na pár kusov menšej elektroniky (tablety, smart watch). Ak sa niečo pokazilo, najprv som sa to pokúsil opraviť a až potom zakúpiť nové. Trochu ma mrzí,že napr. náhradný diel na 10 ročnú umývačku stál takmer 160 eur, pričom nová je za 300. Tu sa potom asi nie je veľmi o čom rozhodovať.
Biznis, podnikanie, peniaze
- Klasické školenia, workshopy a prednášky mi tento rok explodovali pod rukami. V polovici roka sa mi podarilo získať veľkú zakázku a k tomu sa mi ozvali moji starší klienti. Z tohoto hľadiska to bol úplný opak minulého roka. Vyskúšal som nejaké nové veci ktoré zafungovali (nie tak dobre ako som očakával) ale stále veľmi dobre na to, aby som v tom pokračoval. Takmer som prestal s ponúkaním low ticket items (kratšíe webináre a mini školenia). Bolo to skutočne nerentabilné. Zameral som sa na získavanie firemnej klientely. Celkový rast takmer o 100%. Zvlášť som ale hrdý na anglické workshopy, ktoré boli tak dobré, že si klient vyžiadal pokračovanie.
- Konzulting. Nemal som toľko individuálnych klientov ako minulý rok, ale toto je oblasť kde vidím veľký potenciál či už je to mentoring, biznis koučing alebo strategické firemné poradenstvo.
- E-learning porál Akadémia osobného rastu. Stabilný príjem, resp. mierny nárast, ako minulý rok tak aj tento rok. Pribudlo asi 5 nových kurzov. Chcelo by to jednak rozšíriť portfólio kurzo a jednak osloviť firemného zákazníka.
- Eshopy. Tak ako minulý rok, obrovský úspech. Opäť sme rástli. Nie tak masívne ako minulý rok ale slušných 20 % sme dali. Stratégia rozširovania do drahších položiek sa nám oplatila. 80% percent predaja nám tvoril nový sortiment zaradený do ponuky minulý rok. Pareto v akcii. EU eshop viac menej v útlme. Radi by sme šli do nového skladu, lebo starý je nám už malý. Tu treba urobiť veľký shoutout a dať kredit mojej pani, ktorá má na úspechu eshopov hlavný podiel. Bez nej by to sme to nedali. To ona vstáva o 4 ráno a vybavuje zákazníkov.
- Voice over. Najväčší skokan roka. Viac ako 100% rast. Zakladám nový voice over web, kde budem poskytovať hlasy aj iných autorov. Jediný nový projekt pre tento, resp. budúci rok
- Amazon. V oboch US a UK sme prešli na individuálne účty, v podstate do hybernácie.
- Ebay. Klasika, tam sa nič nezmenilo. Stovka za rok.
- Merch by Amazon. Hybernované.
- Redbubble. Niekoľko predaných tričiek. Veľký potenciál na pasívny príjem.
- Trading a krypto. Žiadne veľké výnosy. Skôr len hra.
Dalo by sa teda povedať, že vo všetkých hlavných oblastiach (okrem indiv. konzultingu) sme rástli
Nové veci v biznise
Už pred niekoľkými rokmi som sa vydal na opačnú cestu, tzn. že skôr než niečo neustále vytvárať, zamerať sa na zdokonaľovanie toho, čo funguje. Preto som si dal zámer vytvoriť len jednu vec a to je voice over agency.
Key business messages from this year
- Poznaj svoje čísla. Obraty, marže, náklady, zisky, ROI. Je to základ. Čo nevieš merať, nevieš zlepšovať.
- Doťahuj veci do konca. Alebo aspoň tak aby boli nákaldovo na nule.
- Skúšaj nové veci, ale až vtedy, keď máš pevnú pôdu pod nohami.
- Dávaj si agresívne biznisové ciele. Aj keď ich nedosiahneš, stále budeš ďalej akoby si bol s opatrným prístupom.
- Zameraj sa high price items. Drahé položky ti dávajú vyššiu maržu a to zn. že ti ostane viac do tvojho vrecka.
- Nevybavuj sa s neschopnými biznis partnermi. Čas je to najcennejšie čo máš a nervy máš tiež len jedny.
- Nikdy nevyplakávaj na sociálnych sieťach, jednak na to nie je nikto zvedavý, druhak si ťa nebudú vážiť a brať ťa vážne.
- Nestrácaj čas s nerozhodnými klientami.
Záver
Musím povedať, že som s týmto rokom veľmi spokojný. Ani vo sne by mi nenapadlo, že veci sa budú uberať týmto smerom. Do veľkej miery sme mali šťastie, ale veľa vecí bolo klasicky vydretých a ja som hrdý na to, že sme to dali. Do roka máme veľmi ambiciózne ciele. Ja však budem rád, ak bude budúci rok aspoň tak dobrý ako bol tento. A želám vám, nech je to podobne aj u vás.
PS: Ak máte report, dajte link sem.
Odkazy na ďalšie reporty
- Mário Roženský
- Tomáš Zdražil
- Tomáš Lípa
- Freelo
- Zdenek Dvořák
- Ondřej Martinek
- SEO pizza
- Peter Chodelka
Ahoj, pěkné shrnutí díky za něj 🙂
Přidal jsem tě do svého reportu – https://www.bronislavmarketing.cz/report-roku-2021-dozravani/, za případnou zmínku u tvého reportu budu vděčný 🙂
Dik, máš to tam:)
Pěkný osobní rozvoj teda, a wow takový slušný seznam přečtených knih! 🙂
Dik. A bude nový aj v roku 2022:)
Ahoj Martin, pekne zhrnutie. Streak som nepoznal, zaujimavy tool. Trosku ma sokoval ten Revolut – k peniazom si sa dufam dostal 🙂 Ja tam tiez investujem, tak verim, ze ma nieco podobne necaka. Inak pridavam aj svoje zhrnutie vo forme mudrovacky v podcaste: https://podnicast.com/2021/
Ahoj, dik. Našťastie dostal. Ale je to celé divne. Lebo stále sa ten môj Revolut tvári že je aktívny. Tak nerozumiem. Ale zalozil som si niekoľko ďalších broker účtov, kde sa si budem portfólio spravovať.