prekonávanie prekážokAk som položil túto otázku, čo bolo prvé čo vám napadlo? Bolo to jednoznačné áno? Bolo to jednoznačné a radikálne nie? Bolo to niečo ako: “no, ako sa to vezme”?  Alebo: “to záleží na okolnostiach”? Nuž, ľudská myseľ túži mať veci jednoduché, prehľadné a jasné. Moc sa jej  nepáči, keď sa veci komplikujú, keď sú komplexné. To znamená, že myseľ bude musieť hľadať, premýšľať, pozastavovať sa nad argumentami. To si vyžaduje určité úsilie. A preto sa nie nadarmo hovorí, že premýšľanie bolí. Veľmi radi by sme často skočili po jednoznačných záveroch, aby sme mali  konečene za sebou neistotu hľadania. Žiaľ, keď sa chcem ozaj dopracovať k nejakým záverom a získať nejaké poznanie, bez úsilia to nepôjde.  Skúsim sa teda zamyslieť  nad tým, ako je to  s tvrdením, že vytrvalosť prináša peniaze.

Je to tvrdenie s ktorým sa  často stretnete v motivačnej literatúre, v rozličných “ako” príručkých, kde vám okrem rozličných doporučení, ako dezert naservírujú univerzálne tvrdenie, že vytrvalosť vás privedie k zisku. Keď si niečo také prečítate, tak vás pošteklí myšlienka, že by to tak naozaj mohlo byť, a že by ste sa predsa len mohli dostať z toho začarovaného krysie závodu, ako nazýva honbu za majetkom Robert Kyosaki, autor známej knihy “Bohatý táta, chudý táta”.

Pozrime sa ale  na to, kedy toto tvrdenie platí a kedy by vám naozaj mohlo priniesť zisk.

  • Ste v relatívnej pohode. Ak ste v poriadku fyzicky, vzťahovo,finančne, emočne, vtedy pre vás nie je ťažké tomuto tvrdeniu uveriť, pretože sa cítite pri sile a viete si predstaviť, že keď všetko pôjde podľa plánu, tak sa dostanete tam, kam sa chcete dostať.
  • Máte okolo seba ľudí, čo vás podporujú. Je ľahšie uveriť vo svoj úspech, keď sú okolo vás ľudia,čo nebudú vaše úsilie spochybňovať.
  • Máte zdroj príjmov. Odniekadiaľ vám peniaze prúdiť musia. Väčšina bežných ľudí má jeden zdroj príjmu, na ktorý sú vyložene existenčne odkázaní. Ale aj títo ľudia mali alebo majú nejaký nápad alebo myšlienku, ktorá by im mohla zabezpečiť nejaký dodatočný príjem. Ak však ale nemajú nijaké záchranné koleso,tak sa veľmi ťažko uvažuje nad tým, čo by sa dalo urobiť preto, aby si človek zarobil pár eur navyše. Existenčný tlak je niečo, čo vytvára ohromný blok kreativite a schopnosti pozerať sa na veci s odstupom, čo je pre generovanie nápadov kľúčová vlastnosť.
  • Veríte tomu, že je to možné. Može to znieť ako klišé, ale  pokiaľ nemáte ani štipku dôvery v seba, v svet, v ľudí, v možnosti, ktoré máte, tak bude pre vás nemožné túto ideu vôbec prijať. Ak ste zatrpknutý, sklamaný životom, nedôverčivý, tak budete mať klapky na očiach takých rozmerov, že ani keby pred vami na zemi ležala tá naujúžasnejšia možnosť na zlepšeni vášho príjmu, tak ju nebudete vidieť.
  • Ste “akčný typ”. Každému skvelému nápadu, pred tým, než začne prinášať nejaké zisky, predchádza aktivita. Pokiaľ ste typ človeka, ktorému dlho trvá, než sa k niečomu rozhýbe, potom nie ste ten typ, ktorému by vytrvalosť priniesla profit.
  • Nebojíte sa opakovane robiť to isté. No, to nie je celkom pravda. Ide o to, že tí, ktorým vytrvalosť pomohla sa niekam dostať, neustále skúšali. Vždy nový a nový pokus. A samozrejme sa vedeli poučiť z predošlých neúspechov a toto pozanie vedeli použiť na ďalšie pokusy. A nestroskotali raz alebo dva raza, ale desiatky a niekedy až stovky krát. A o tom je vlastne  vytrvalosť, nenechať sa dostať do kolien, keď vám niečo nevyjde na 3x. Tri krát ste niečo skúsili a nevyšlo to? Nedajte sa vysmiať. Poslali ste 3 životopisy a nikde vás ani len neprijali na pohovor? Málo. Stroskotali ste v treťom vzťahu a už nikdy nechcete nikoho stretnúť? Chyba. Henry Ford povedal: “ak si myslíte, že to dokážete, mámte pravdu, ak si myslíte,že to nedokážete, tiež máte pravud. Edison urobil 1000 pokusov kým prišiel na to,aké je to správne riešenie pre vynájdenie žiarovky. Takže, pokiaľ vás predošlé pokusy úplne nezruinovali, či už emočne, fyzicky, alebo finanačne, tak to nevzdávajte a pokračujte ďalej.

Vytrvalosťou sme začali a vytrvalosťou sme v predošlom bode aj skončili.To čom som napísal, však určite nie je absolútne konečný zoznam toho, čo môže tvrdenie, že vytrvalosť vám prinesie peniaze, priviesť k životu. Napadá vás, kedy ešte toto tvrdenie platí? A kedy nie?  A čo vaša skúsenosť s vytrvalosťou? Kedy vám pomohla dosiahnuť úspech?
pošli na vybrali.sme.sk