A ubehlo to naozaj rýchlo. Rok sa s rokom stretol a opäť je tu ten čas, kedy sa na internete začínajú objavovať moje obľúbené bilančné reporty. No a kedy je lepší čas na zhrnutie minulého roka, než práve v posledný deň roku 2022. Takže si nalejem môj obľúbený nápoj a pustím sa do bilancovania.
Komu sa nechce čítať celý report, tak super stručné zhrnutie je, že to bol dobrý a relatívne úspešný rok.
Inak, ak vás zaujímajú reporty z minulých rokov, nájdete ich tu:
Rodina
V tomto roku sme si to celkom užili. Podarilo sa nám naplniť skoro všetky naše očakávania. Cestovali sme, strávli sme veľa času na chalupe, veľa sme sa chodili cez leto kúpať, celkov sme veľa času strávili vonku. Vďaka bohu sme celý rok prežili bez nejakých závažných zdravotných problémov, aj keď treba priznať, že koncoročné vyčíňanie chrípkovej sezóny sa nám nevyhlo. Školák a škôlkarka spoľahlivo zaistia dostatočný prístun bacilov. Bonus, o ktorý úplne nestojíte. Síce nepríjemné, ale niektorým veciam sa proste nedá úplne vyhnúť a je to prirodzená súčasť našej existencie.
Chceli sme sa veľa hýbať a to sa nám darilo. Je to trend v ktorom budeme v budúcom roku pokračovať. Okrem toho sme obaja s manželkou výrazne zmenili naše stravovacie návyky smerom k zdravšiemu životnému štýlu, ale tomu sa budem viac venovať v sekcii o osobnom rozvoji.
Na úrovni výchovy sa snažíme ísť podľa rešpektujúcich princípov. Čo najmenej príkazov a zákazov, skôr prizývanie k rozhodovaniu. Aj vďaka tomu je rodina pohodové miesto. Samozrejme, občas sa stane, že niekomu ubehnú nervy, ale vieme to veľmi rýchlo spracovať a pohnúť sa ďalej. Inak toto je v mnohých kruhoch kontroverzná téma, kde je presadzovanie rodičovských požiadaviek považované za “to správne” aj na úkor detských očakávaní (objavuje sa to v oblastiach ako je jedlo, návyky, hobby, technológie, telo). Je to pre mňa veľká téma a kľúčové knihy, ktoré by som v tomto odporučil je Deti jsou taky lidi a Lovci, zberači, rodičia (krátka recnezia nižšie).
Tak ako minulý rok tak aj tento rok sa mi darilo realizovať princíp “urob všetko na prvú dobrú”. Treba povedať, že u účastníčiek mojich kurzov to po práve vyvolava čistú závisť a otázky ako by som to mohol naučiť ich partnerov:) Taktiež som sa riadil zásadou nedávať otázku prečo a učím to aj moju manželku. Ak by niekoho zaujímalo, prečo tak odpoveď nájdete v reporte 2021.
Osobný rozvoj-telo a biohacking
Toto bola oblasť, kde som dosiahol pre mňa najväčšie úspechy. Skoro komplet som prekopal svoje stravovacie návyky a pohybové aktivity.
- Hmotnosť. Konečne sa mi podarilo ku koncu roka dostať na 83,9. Je to po 4 rokoch najnižšia hmnotnosť ktorú sa mi podarilo dosiahnuť. Mal som cieľ niekoľko rokov dostať sa na 80 a nikdy sa mi to nepodarilo. V lete som sa dostal na 91, čo bol okamih, kedy som sa naštval a povedal si , že takto už nie. Podarilo sa mi vyladiť protokol, o ktorom som presvedčený, že na konci roka 2023 budem mať cieľových 80 (prípadne aj nižšie). Nižšie rozoberiem, čo sa za týmto úspechom skrýva. Mimochodom, toto je asi jedna z vecí, na ktorú som najviac hrdý a fakt sa z toho teším, pretože je za tým skutočne veľa sebadisciplíny.
- Zásadná úprava stravovacích zvyklostí na úrovni rodiny, resp. ja a manželka. Nenapíšem nič nové, ale pomáha to. Zásadne sme obmedzili príjem sacharidov. Takmer úplne sme vylúčili zo svojho jedálničku pečivo, zemiaky, cestoviny, ryžu, sladkosti, sladené vody.Úplne sme zrušli klasické veľké víkendové obedy (polievka, hlavné jedlo). Obedy máme veľmi ľahké, klasicky len poliveka (vývar). Niekedy žiadne. Taktiež sme asi o jednu tretinu znížili alkohol. Máme cheat days, víkend, kedy sa rozmaznávame chipsami:)
- Prerušované hladovanie. Veľmi často fungujem na protokole OMAD (one meal a day) , takže jedno jedlo denne. Zväčša o 16:30
- Počítanie kalórií cez apku Kalorické tabuľky. Oproti roku zásadná zmena k lepšiemu. Avšak musel som si to vyladiť podľa mojich potrieb. Klasika hovorí, že pre chudnutie platí, že musíte byť v kalorickom deficite. Ja som prišiel na to, že sa musím dostať pod 1000 kcal denne aby sa to prejavilo na váhe. Môj základný kalorický príjem je cca 1700 kcal denne. Niekde sa píše, že stačí byť 15-20% pod touto hranicou. Mne osobne sa však ukazuje, že je to až 30% aby sa to vôbec prejavilo. Je možné, že pre každého je toto čislo trošku iné. Mám zásadu, že pondelky až stredy sa pohybujem na kalorickom príjme dokonca pod 500 kcal (3 vajíčka, malá miska fazulí) za deň.
- Suchý február. Už druhý rok bez problémov a určite v tom budem pokračovať.
- Dlhodobé hladovky v rozsahu 3 až 5 dní. Podarilo sa mi dosiahnuť niekoľko dvojdňových hladoviek a jednu 3 dňovú džúsovú.Cieľ z minulého roka splnený tak na 50%. Skúsiť si 5 dňovu hladovku len o vode.
- Otužovanie. Začal som svoju 6. sezónu. Tento rok som zvoľnil a nechcelo sa mi prekonávať osobné rekordy v dĺžke pobytu alebo uplávanej vzdialenosti. Za celý rok som prekonal len dve ľahké virózy a nemusel som brať žiadne ATB.Toto nemám ešte celkom hacknuté, lebo aj keď viem, že sa to stane, takmer nič tomu nevie zabrániť. Áno, dostanem sa z toho veľmi rýchlo (ak to nechytí priedušky) ale aj tak. Darí sa mi otužovať 1-2x týždenne (nerátam denné studené sprchy).
- Šport. Od leta som začal plávať 2x týždne (2x po 1km) a darilo sa mi to dodržiavať aj na jeseň a zimu. Navyše som zaradil 2x posilovňu a tak som sa po dlhých rokoch dostal do dobrej fyzickej formy. Oproti minulému roku som zvýšli svoje pohybové aktivity v prepočete na spálené kalórie takmer 4x (minulý rok 6K kcal, tento rok 22k kcal). Toto chcem zachovať a držať sa toho počas celého budúceho roku. Minumum pre mňa je 1x plávanie, 1x posilovňa a dlhé prechádzky (6km) 1 až 2x do týždňa. Toto bola najzásadnejši zmena oproti celkovému životnému štýlu. A úprimne, o trochu lepšie vyzerám:) Six pack to ešte nie je, ale bude:)
- Nootropika a adaptogény. Oproti minulému roku som upgradoval. Zmenil som bežné magnézium na bisglycinát a tam asi pociťujem (zvlášť na krvnom tlaku, kde mám trochu problémy) najväčší vplyv. Okrem klasického D som zaradil vitamín B3 (nikotinamid alebo niacín) a resveratrol (oba pre spomalenie príznakov starnutia). Inšpiroval som sa Sinclarom a jeho knihou Konec stárnutí. Avšak prvá pravda je, že výskumy ohľadne resveratrolu sú diskutabilné. Druhá je, že okrem Mg nepozorujem subjektívne žiadne zásadné rozdiely pred a po. A ešte, kvôli posilovaniu som začal piť proteinové nápoje po cvičení + tribulus terestris.
- Zlepšiť vysoký krvný tlak a cholesterol. Áno. To sa mi podarilo oproti minulému roku. Zníženie hmotnosti, zaradenie Mg bysglicinátu, zníženie kalorického príjmu (kalorická reštrikcia).
- Rutina je pre dosahovanie čohokoľvek kľúčová. Čím menej potrebujete rozmýšľať nad tým, čo budete jesť, cvičiť alebo robiť, tým ľahšie sa vám to podarí. Rutina je dlhodobé a sústavné robenie vecí, ktoré na prvý pohľad sú nevýznamné ale v konečom dôsledku vo výsledovke sú zásadné. Najľahšie sa mi dosahovali stravovacie aj športové ciele, keď som bol cez leto pár týždňov sám. Niekoho to môže ubíjať, ale pre mňa jasná predvídateľnosť obsahu dňa bola obrovskou pomocou. Nemusím rozmýšľať čo budem jesť, robiť, čomu sa budem venovať. Všetko je jasne dané. Všetko má svoje presný čas a miesto. Áno, trochu autistické ale skvelé. Strašne závidím ľudom, ktorý nemajú žiadne veľké záväzky (rodina, deti, biznis). Za krátky čas sa dá dosiahnuť tak strašne veľa. Množstvo ľudí brutálne podceňuje silu rutiny a každodenného opakovania. Svoje najväčšie úspechy som dosiahol práve počas tých období, kedy som sa veľmi intenzívne aj keď krátko ponoril do nejakej oblasti (štúdium jazyka, naučiť sa novej zručnosti a pod.).
Vzdelávanie
Veľmi veľa som čítal. Mal som plán 52 kníh. Podarilo sa mi dosiahnuť 56 kúskov. Na budúci rok by som sa chcel dostať na 60ks.
Tu je môj kompletný zoznam. Boldom sú moje topky za tento rok.
- Evoluce všeho, M. Ridley, Matt Ridley sa tento rok zaradil medzi čestné miesta v mojej knižnici. Dokáže o komplexných veciach písať zaujímavo a pútavo. Svoje tvrdenia opiera o solídne argumenty. Čítanie jeho textov je vskutku intelektuálnym zážitkom. V tomto titule pracuje s hypotézu, že evolúcia, ako emergentný jav, nie je vyhradená len biológii ale dá sa uplatniť na mnohé iné oblasti. Napríklad kultúra, technológie, inovácie, vzdelávanie, peniaze, internet. To všetko sa rozvíja presne v súlade so zákonom evolúcie. Tieto príklady tiež poukazujú na to ako veľmi podceňujeme genialitu samoorganizujúcich sa systémov a precenujeme silu príkazov, zákazov, nariadení. Skrátka niekoho /niečoho, čo vie, ako majú veci byť. Určite odporúčam. 4/5
- Krysí ostrov, Jo Nesbo, Detektívky nie sú mojím obľúbeným žánrom, rovnako ani Nesbo, ale poviedky môžem. V tejto zbierke sa stretávame zo širokým záberom zaujímavých tém. Ocitneme sa v pandémii, zavítame do paralelných svetov, budeme objavovať liek na nesmrteľnosť a naučíme sa hrať šachy. Celé sa to číta veľmi dobre. Je znať, že autor je profesionál. Témy sú atraktívne, postavy a ich motívy dobre vykreslené, prostredia uveritelné. Príjemná oddychovka.
- Malá zmena, veľký účinok, Paretovo pravidlo alebo pákový efekt. To všetko označuje procesy, kedy vďaka malému vstupu získate veľký výstup. Organizácie a firmy nefungujú lineárne. Jednotka na vstupe nerovná sa jednotka na výstupe. To všetko vedia tie najlepšie firmy na svete, ktoré vďaka rozličným nástrojom (firemná kultúra, práca s chybami, absencia hierarchickej štruktúry, dizajn thinking) podporujú získavanie nových nápadov, riešení a postupov. Bohužiaľ moja reálna skúsenosť zo spoločnosťami je skôr opačná. V každom prípade je táto kniha stručným pohľadom ako robiť veci inak
- Uč jako umelec, R. Čapek, Učím už takmer 30 rokov. Deti, dospelých, jednotlivcov, tímy, firmy aj štátne organizácie. A vždy, keď si čítam niečo od R.Čapka,tak mám pocit, že sa stále dozvedám nové veci, ktoré dokážem uplatniť vo svojej práci. Táto malá kniha je určite povinným čítaním pre každého pedagóga alebo vzdelávača. Bez ohľadu kde alebo koho školí. Vyučovanie môže,ba priam musí byť zábava, interakcia a pohoda. V knihe nájdete kopec konkrétnych didaktických tipov a princípov pre lepšie vyučovanie.Odporúčam
- Kvapky, M. Mahut, Kvapky sú románom, ktorý sa celý odohráva v Mlynskej doline (študentské mestečko v Bratislave). Na atrijákoch, na šturaku, na manželakoch. Kto zažil, pochopí. A pre toho bude táto kniha neuveriteľným výletom do vlastných spomienok,ktoré sú otvárané živými popismi reálií. Na pozadí tohoto kultového miesta sa preplieta vzťahová mozaika hlavných postáv, ktoré riešia to, čo všetci študenti na svete. Lásku, skúškové, koľko je možné vypiť alkoholu za jeden večer a mnoho iného. Autorov jazyk je svieži, moderný, a občas sa mu zadarí aj vtipná pointa.
- Jednoduchý pruvodce životem minimalist. L. Babauta, Leo Babauta je autor, ktorý ma priviedol k minimalizmu. Niekde vo vnútri to vo mne driemalo od môjho pobytu v kláštore. Ale ako žiť jednoduchý a prostý život aj v bežnej spoločnosti? Práca s mysľou je samozrejmosťou, ale čo ostatné aspekty existencie? V tejto kratučkej knižke sa autor venuje základným témam minimalizmu. Ako riadiť svoju domácnosť, ako spravovať financie, ako cestovať, ako sa stravovať a mnoho iného. Samozrejme, nie sú to super objavné veci ale myšlienky minimalizmu môžu ovplyvňovať všetky oblasti vášho života. A je to život jednoduchý, ľahký, prostý a ľahko žitý. Môžem len odporúčať.
- Chlad, Harper. Otužujem už skoro 15 rokov a tak ma vždy zaujme titul, ktorý o tejto problematike pojednáva. Autorom je lekár, anestéziológ, ktorý skúmal hlavne medicínske dopady plávania v studenej vode. Súčasťou knihy je preto mnoho príbehov ľudí s nejakým medicínskym problémom, kde hovoria o tom, ako im otužovanie pomohlo. K príbehom pridáva aj snahu o hľadanie odpovedí na otázku, prečo je otužovanie zdravé. Tu ale veda ešte musí urobiť dosť práce. V každom prípade, ak uvažujete, že začnete otužovať, toto je dobrý začiatok
- Deti jsou taky lidi. Silné a znepokojivé čítanie. Smutné až desivé príbehy detí, ktoré boli zneužívané, týrané, ubližované a nevšímané. Opäť som sa ponoril do témy výchovy detí, ale tento krát z temnej strany. Je až zarážajúce, koľko našich rodičovských stratégií vychádza z našich vlastných tráum. A pozor, trauma naozaj nemusí byť nič tragické alebo významné. Stačí tak málo, napríklad nechať dieťa vyplakať vo vedľajšej izbe. Nevšímať si ho. Alebo ho len nútiť dojesť jedlo. To všetko môže spôsobiť traumu. Človek ktorý trpí, rozsieva utrpenie okolo seba ďalej. Je absurdné, koľko bežných výchovných postupov znevažuje detské prežívanie. Odporúčam každému rodičovi
- Mysli ako prieskumník, Júlia Galef,, Veľmi zaujímavé čítanie o tom, ako meniť svoje myslenie. Kniha spadá do podobnej kategórie ako Adam Grant a jeho Ešte to premysli. Tu sa stretávame s dvoma základnými modelmi myslenia. Myslenia vojaka a myslenie prieskumníka. Autorka uvádza množstvo prípadových štúdií kedy myslenia vojaka vedie k sebaklamu a neschopnosti akceptovať pravdu. Myslenie prieskumníka je však práve naopak, pravde oddané nadovšetko. Autorka uvádza množstvo konkrétnych postupov ako svoje myslenie prieskumníka rozvíjať a vďaka tomu žiť v oveľa pravdivejšom obraze reality. Zvlášť dôležité čítanie v tejto dobe kedy je krvopotné zotrvávanie na svojom názore príčinou mnohých zbytočných konfliktov. Odporúčam
- Nehanebné skutky v mene vedy, S. Kean. Vedu zvykneme vnímať ako logickú, racionálnu a chladnú. Ale vedci sú stále len ľudia. Omylní, chybujúci, žiarliví a neprajní. Všetky tieto nepekné ľudské vlastnosti stoja za príbehmi na poli vedy, kde sa práve vedci prehrešili voči všetkým mravným alebo etickým pravidlám. Autor nás prevedie mnohým oblasťami vedy ako napr. archeológia, paleontológia, medicína, forenzná veda a ukáže nám často krát šokujúce odhalenia o vedeckých, resp. ľudských zlyhaniach. Číta sa to skvelo a našiel som tam mnoho celkom nových príbehov.
- Predpoveď, Oddychovka na jeden večer. Základnou premisou je možnosť matematicky vypočítať dátum smrti. Geniálny matematik je po rokoch oslovený svojim priateľom, ktorý tvrdí že jeho práca je pravdivá (pred 12 rokmi ho vysmial). Kniha obsahuje pasáže, ktoré vás držia v napätí, keď neviete či daná postava prežije alebo naozaj umrie. Je to skôr detektívka s mystickým prvkom. Toto veľmi neodporúčam. 2/
- Veda života, Dr. Stuart Farrimond, Pokiaľ vás zaujala Kniha, ktorá vám možno zachráni život, tak toto by mohla byt vaša šálka kávy. Keď som bol malý, tak jedna z mojich najobľúbenejších kníh sa volal Rozum do vrecka. Bola to útla knižôčka. Niečo ako miniencyklopédia. Bolo to úžasné čítanie. V tejto knihe na to autor ide podobne. Každá kapitola je otázkou na ktorú s pomocou vedy hľadá odpoveď. Prečo sme po jedle unavení? Prečo by sme sa ráno mali vystaviť slnečnému svitu? Prečo v obchode nakupujeme viac než čo skutočne potrebujeme? A mnoho, mnoho ďalších. Doplnené o pekné grafy a štatistiky. Odporúčam
- Bystrejší mozek, Sanjay Gupta. Nielen svaly sa dajú posilňovať ale aj mozog je možné počas života neustále optimalizovať. V tejto knihe nájdete nielen najnovšie výskumy o tom ako vlastne mozog funguje. Taktiež sa dozviete množstvo mýtov, ktoré sú s mozgom a jeho fungovaním spojené. Pre mňa bola najcennejšia 2. kapitola, kde autor predstavuje konkrétne stratégie ako udržať mozog vo forme (hlavne pohyb a strava). Tretia kapitola je venovaná chorobám mozgu a aj širšiemu sociálnemu dopadu na spoločnosť (nie úplne veselé čítanie).Ak vás fungovanie vášho mozgu zaujíma, tak toto je vhodná knižka. 3.5/4
- Ješťe to promysli, A. Grant, Melvil .Ako je pohodlné držať sa svojho názoru. Pohodlné a nebezpečné. Zvlášť, keď je podložený neoblomným presvedčením, že je pravdivý. Najnovšia kniha Adama Granta skúma, čo sa skrýva za našimi presvedčeniami a čo nám bráni ich zmeniť. Na mnohých prípadových štúdiách ukazuje, čo sa musí stať aby zarytý antivaxer zmenil svoj názor (ukážka príkladu), alebo ako postupovať aby dvaja zástanci kompletná odlišných stanovísk (napríklad držanie zbraní) dospeli ku kompromisnému stanovisku. Riešenia sú prakticky aplikovatelné v bežnom živote. Skvelá kniha ku ktorej sa určite oplatí vrátiť. Odporúčam. 4/5
- AlmanachNaval Ravikant. Ak sa chcete niečo naučiť, je dobré sledovať tých najlepších v danej oblasti. Je zopár ľudí, ktorých sledujem, Tim Ferris, Adam Grant, Malcolm Gladwel, Ray Dalio, Waren Buffet. A do tejto skupiny určite patrí aj Naval Ravikant. Jeho Almanach je v Silicone Valley takmer ako biblia. Je to ten druh sebarozvojovej knihy, kde nemáte pocit že ste zaplavený sladkými rečami. Hovorí o bohatstve (ako ho budovať) a šťastí (ako ho dosahovať) . Hodne sa venuje práci na sebe a vzdelávaniu. Je tam mnoho biznisových vecí, ktoré ma prinútili uvažovať nad tým, ako veci robím. Ďalší poznatok súvisí s tým, že to, čo je všeobecne prospešné je vcelku jasné. A hovorí a píše o tom každý. Problém je exekúcia (napr. cvičenie) Určite je to kniha, ku ktorej sa oplatí vrátiť. Odporúčam. Jo, a kniha je v elektronickej verzii dostupná bezplatne.
- 4000 týždnov. Hneď na úvod poviem, že toto sa mi čítalo naozaj ťažko. Protijed od Burkemana, jeho predošlá kniha o premiere motivácie v oblasti osobného rozvoja bola fajn. 4000 týždnov je hodne filozofická, premýšľavá. Je to protipól ku všetkým knihám o produktivite a time managemente. Určite sa tam dá nájsť mnoho zaujímavých ideí a postrehov. Niekedy však mám pocit, že autor stratil ostrosť, ktorú som videl v Protijede. Je to miestami veľmi rozťahané a zdĺhavé. 2/5
- Optimistický realista, M. Ridley. Ďalšie skvelé čítanie od M. Ridleyho. Začal som jeho nemenej výbornou knihou Odkud se berou inovace. V tomto titule sa pozrieme na vývoj prosperity ľudskej civilizácie. Začneme niekde v období používanie pästného klinu a presunieme sa až po súčastnosť. Čo sa skrýva za pokrokom a progresom? Veľmi zjednodušene povedané : výmena, deľba práce a špecializácia. A obchod, samozrejme. Je to podobný žáner ako Rosslingova Faktomluva. Číta sa to skvelo, výborne vyzdrojovaná a vyargumentované. Mnoho nových informácií a súvislostí. Odporúčam. 4/5.
- Dosiahni nemožné, Steven Kotler. Do tejto knihy som sa pustil, pretože som bol zvedavý na štýl písania S. Kotelera. Titul Budúcnosť je rýchlejšia ako si myslíte, ktorú napísal s P. Diamandisom bola výborná. Tak som bol zvedavý, či aj on sám bude výborný. No, ortieľ nie je jednoznačný. Titul na prvý pohľad znie povrchno motivačne, ale nič nie je pravde vzdialenejšie. Áno, kniha vskutku pojednáva o tom ako dosahovať výnimočné výkony. Ide však až na dreň. A tým myslím neurobiologický základ fungovania mozgu práve v okamihoch dosahovania výnimočných výkonov. Na tomto základe potom stavia konkrétne pracovné postupy, hacky a nástroje. Je to naozaj dôkladne spracované a vyzdrojované. Nie to to však ľahké čítanie, nakoľko poriadne potrápi vaše mozgové závity. Určite sa ku knihe oplatí vráti viac krát, pretože mnoho vecí je vcelku komplikovaných. Osobne mi viac vyhovuje napr. Tom Ferris, jeho štýl je viac stráviteľný.
- Narodený v modrú stredu. Asi každý z nás videl Rain mana. Rain man bol savant. To znamená človek, ktorý sa nachádza na kraji autistického spektra. Dokáže fungovať v spoločnosti a často má takmer geniálne schopnosti (napr.matematika, pamäť a. pod). Autor knihy je tiež savant a tak nás berie na púť do svojho sveta. Popisuje svoje život dieťaťa v rodine , ako sa mu darilo prežiť na strednej škole, a ako si nakoniec našiel svoje miesto vo svete. Veľmi zaujímavé sú práve popisy jeho vnútorného sveta a ako ho prežíva. Ako reaguje na rozličné spoločenské situácie. Ako funguje jeho mozok. To je naozaj objavné a nové. Celkovo je to príbeh s dobrým koncom. Trochu som sa strácal v popise matematických operácii, ale našťastie tam toho nebolo moc. Je obdivuhodné, čo autor so svojím handicapom dokázal a že to navyše vedel dať aj do slov. Klobúk dole. Odporúčam. 3/5
- Hrdina a hriešnik, E. Larson. Takmer 500 stranová kniha vás prevedie zhruba rokom života W. Churchilla. Od okamihu ako bol zvolený za ministerského predsedu, do okamihu keď USA vstúpili do vojny. Titul sa zameriava nielen na politické pozadie a rozhodnutia ktoré WCH musel urobiť, ale zachytáva, a to celkom podrobne, širší okruh ľudí z jeho okolia, či už to bola rodina alebo spolupracovníci. Podrobne sa venuje ich životom, záľubám aj nerestiam. V popise horiaceho Londýna ukazuje autor WCH ako skutočného lídra, ktorý bol skalopevne presvedčený, že dovedie svoju krajinu k víťazstvu. Je to veľmi podrobné a rozsiahle, ale číta sa to skvelo. Odporúčam. 4/5
- Dite na vlastny pohon. Namlsaný úžasnou knihou o výchove Lovci, zberači rodičia som sa s chuťou pustil do titulu z podobnej oblasti Dieťa na vlastný pohon. Kniha nemá taký široký záber ako Lovci a viac sa zameriava len na jeden aspekt rešpektujucej výchovy (budovanie a podporovanie autonómie) . Rovnako sa tiež nevenuje všetkým vývojovým stupňom, ale sa skôr zameriava na školopovinné deti a tínedžerov. Čo však majú spoločné, je odkazovanie na vedecké štúdie podporujúce rešpektujucu výchovu ako aj riešenia a odpovede na konkrétne a špecifické výchovné problémy. Je to dobré čítanie, ale dotiahnuť sa v tejto váhovej kategórii na Lovcov bude poriadne ťažké. 4/5
- Lovci, zberači, rodičia. M. Doucleff. Voči nálepke NYT bestseller som skeptický, ale v tomto prípade som mal šťastnú ruku. Téma výchovy je mi blízka jednak profesne, ale samozrejme ma zaujíma aj ako rodiča. Autorka sa vydáva na cestu po pôvodných kultúrach (Mayovia, Inuiti, Hadzovia) a hľadá odpovede na otázky ako si poradiť s výchovou jej 3 ročnej dcéry, ktorá neposlúcha, hádže sa o zem, nepomáha a nechce ísť večer spať. A prichádza na to, že nie tí iní sú divní. Naopak, to naša EÚ /US rodičovská kultúra zvrzala čo sa dalo. Príklad. Koľko myslíte že vydá hadzovsky rodič (Tanzánia) pokynov, príkazov svojmu dieťaťu za hodinu? 3! A koľko ich vydá náš, civilizovaný rodič? Autorka pri stovke prestala počítať. To sú jeden až dva príkazy za minutu! Schválne si to choďte niekedy overiť na detské ihrisko. Kniha je skvele napísaná. Obsahuje nielen popisy pôvodných výchovných postupov ale aj ich aplikovanie v našom západnom svete. Brilantné. Odporúčam. 5/5.
- Nesputany Amazon. B. Stone. Divoký príbeh Amazonu. Zaujímavé čítanie, hlavne o tom ako Bezos hľadal a zavádzal inovácie. 4/5
- Odkud se berou inovace. M. Ridley. Skvelá kniha o tom ako vznikajú inovácie. Pozadie vzniku mnohých vynálezov. Mnoho úplne nových informácií. 5/5
- (Ne)šťastný manažér, M. Nemrava. Uplatnenie 3 principov v riadení (zmysel, nástroje a ciele, rovnováha)
- Budúcnosť je rýchlejšia ako si myslíte, Diamandis, Kotler. Skvelá kniha o exponenciálnych technológiach a budúcnosti ľudstva. 5/5
- Nespavost, S. King. Osobne sa nepovažujem za znalca Kingovho diela, ale jeho rukopis je tak charakteristický, že ho samozrejme po pár prečítaných dielach dokážete identifikovať. Podrobné popisy prostredia, detailné vykreslenie postáv, starostlivo budovaná dejová línia a pomalé budovanie nájazdovej plošiny pre strhujúce finále. Nespavosť hrá na vás hlavne zo začiatku takú kulehu. Vlastne takmer do tretiny knihy úplne neviete kam to bude smerovať. Tušíte, hádate, predstavujete si, ale istotu nemáte. A ani keď sú karty na stole, tak stále neviete a nevidíte všetko. Skrátka, udržuje vás to v napätí. A o to pri dobrej kingovke ide🙂
- Černobyľská kronika. Seriál Černobyľ bol v mnohom inšpirovaný práve touto knihou. Je to veľmi silne čítanie, ktoré sa vám dostane pod kožu. Cez príbehy obyčajných ľudí spoznávate neskutočné utrpenie bežného človeka. Schopnosť znášať utrpenie (a jeho popis) je v týchto príbehoch tlačená na samotnú hranicu únosnosti. A za touto hranicou sa skrýva už len šialenstvo. Kombinácia ideológie a jadrovej katastrofy vytvárajú celkom nový obraz sureálnosti, ktorému proste nebudete môcť uveriť. Ale nakoniec uveríte, pretože sa to stalo. Uveríte, ale stále nebudete chápať. Inak, v mnohom je Černobyľská kronika snímkou tzv.sovietskeho človeka(a vysvetlenie toho, čo sa dnes deje na UA) . A to je ďalšia rovina neuveriteľného popisu, ktorý sa zdráha pochopeniu. Odporúčam.
- 3 minúty do soudneho dne. Joe Navarro. Ako sa vedie vyšetrovanie prípadu FBI a ako sa uplatňuje čítanie neverbálnelych signálov pri reálnom prípade. Trochu nezažívné (popisy neverbálnej komunikácie zaujímavé)
- Vzpomínky na Zemi, Isaac Asimov. Príjemné letné čítanie,zopár poviedok, inak skôr eseje o spisovatelskom remesle
- Svedectvo o živote v KĽDR, N. Spitalnikova, Toto bolo ťažké čítanie. O živote v KĽDR som už niečo čítal a keďže ma táto téma zaujíma, siahol som aj po knihe rozhovorov s utečencami zo Severnej Kórei. Miera propagandy, indoktrinácie a zasahovania strany do života obyčajného človeka je proste obludná. To, čo čítate je v tak neuveriteľnom kontraste s tým čo my tu žijeme, že občas budete mať pocit, že čítate scifi román o živote v inej galaxii. Myslím, že ešte aj Orwellov 1984 v porovnaní s Kóreou bledne závisťou. Takéto knihy treba čítať. 4/5
- Písek, Howard Hewey. Pamätáte sa ešte na film Vodný svet s Kevinom Costnerom? Tak tento román je skoro to isté, ale na miesto vody tam máte piesok (samozrejme zjednodušujem). Silo sa mi strašne páčilo, ale tomuto som dajako nevedel prísť na chuť. Autor sa vyhral s psychológiou postáv, taktiež s popisom post apo civilizácie žijúcej v púšti. Tempo je pomalé až rozvláčne, nájde sa aj zopár kúskov zaujímavých technológií, ale to je všetko. Skrátka, niečo tomu chýba. Navyše koniec akoby implikoval pokračovanie. No nič, za mňa 2/5.
- Zhroucený čas, Veľmi príjemná, i keď trochu mrazivá časovka. Kombinuje dve základné sci fi ideje. Jednak presun vedomia z tela do tela a jednak ideu, že každá spomienka predstavuje samostatnú časovú líniu, do ktorej sa je možné preniesť. Chvíľu mi trvalo, než som nabehol na podstatu cestovania v čase ale potom už bolo pomerne ľahké sa v rozličných časových líniách orientovať. Román pomerne svižne ubieha a nastoľuje mnoho zaujímavých ideí, pracujúcich s ideou spomienky ako záchytného bodu v čase, kde sa dá reálne fyzicky vrátiť. Odporúčam. 3.5/5
- Cant hurt me, David Goggins. Ako sa z týraneho decka stal bad ass soldier v US navy. Držiteľ niekoľkých rekordov. Testosterón z toho strieka na všetky strany, ale môže to byť motivačné. Treba checknut jeho Ig.
- Ako byť presvedčivý, Suneel Gupta. Ako urobiť lepšiu prezentáciu. Príbehové, ale veľa veci pre mňa známych.
- Obory budúcnosti. Alec Ross. Zaujímavé nahliadnutie na obory budúcnosti. Big data, roboti, genomika, fin tech a pod.
- Vek supernovy, Liu Cchi Sun. Čo by sa stalo ako by všetci dospelí do roka zomreli a museli deťom odovzdať všetko poznanie? Silné.
- Konec stárnutí, D. Sinclair. Náročné čítanie (mnoho odbornej terminológie) , ktoré mi ale sprostredkovalo najnovšie teórie o stárnutí. Prvá časť hodne odborná – genetika, biológia a pod.
- Sex bez ľudí, mäso bez zvierat. Sex, jedlo, rodenie, zomieranie. Čo všetko necháme technike? Veľmi zaujímavé.
- Spiritualita bez náboženství. Príjemné. Zakotvené v realite. Mal som pocit stretnutia so starým známym. Pomôže to definovať, čo je to vlastne spirtualita
- Umení naslouchat, Kate Murphy. Dobrá komunikácia je paradoxne viac o tom, ako dokážeme počúvať, než o tom, ako dokážeme hovoriť. Nie nadarmo označujeme za najlepšie tie rozhovory, kde sme vypočutí a pochopení. Autorka sa v tejto knihe stretáva s majstrami komunikácie. Navštevuje barmanov, kňazov, lekárov, novinárov, špecialistov na komunikáciu a hľadá odpoveď na otázku ako dobre počúvať. Príbehy sú predkladané vedeckými štúdiami, ktoré vrhajú zaujímavé svetlo na naše komunikačné návyky. Je to príjemné, jemné, pokojné čítanie. Dozvedel som sa zopár nových pojmov a konceptov. Ale úplná bomba to nebola. 3/5
- Auroville, Katarzyna Boni. Príbeh o budovaní utopickeho mesta v Indii,postaveného na základoch učenia Srí Aurobinda. Úplne sa im to nepodarilo, ale zas ukázali cestu ako niečo nerobiť a ako to úplne ideálne nefunguje.
- Anomália, scifi román o tom že žijeme v simulácií. Príjemné, ale úplne mimo som z toho nebol. 3*
- Protijed, Oliver Burkeman. Veľmi príjemné čítanie o negatívnej ceste za šťastím a úspechom. Stoici, vipassana, ne-ja, memento mori, neistota. Proti jed voči motivačným sračkám.
- Smrteľnost, Atul Gwande, náročné ale dobré čítanie o umieraní, posledných chvíľach života a ako ich skvalitniť . Príbehy.
- Dejte lidem peníze. Veľmi komplexný pohľad na problematiku základného nepodmieneného príjmu.
- Po hospodách kolem Stredozemného mora. Milá, poetická, poviedková jednohubky. Úplne ma to neoslovilo.
- O tyranii, T. Snyder. Príznačné čítanie do tejto doby. 20 princípov, ktoré keď sa nedodržia, povedú k tyranii.
- Život na burze: Lehce mimo systém. J. Mazur. Otravné, nudné. Mnoho motivačnej omáčky, neustále opakovanie rovnakých myšlienok. Nič nové, alebo aspoň zaujímavo podobné. Niektoré kapitoly som len preletel alebo ani nezvládol dočítať.
- Majstrovstvo, R.Green, veľmi dobré. Mnoho príbehov známych osobností a to ako dosiahli majstrovstvo. 3 fázy: hľadanie, učňovstvo, majstrovstvo
- Kniha ktorá vám možno zachráni život. Zaujímavé, náročné. Mnoho odkazov na vedecké výskumy. Veľa našich zdravotných presvedčení je postavených na anekdotických “dôkazoch”. Oplatí sa ku knihe ešte vrátiť.
- Umenie obchodných vojen. Výborne. Množstvo podnikateľských príbehov. Oplatí sa prečítať znovu. Oplatí sa prečítať ešte raz.
- Každý klame. Big dáta. Zaujímavé. Niektoré kapitoly ma nechytili. Občas som to chcel ukončiť a nedočitat.
- Práce. Náročné čítanie. Pokrytých mnoho výskumných oblastí.
- Skrachovany miliardár. Výborné, ďalší príbeh zo Silicone Valley
- Psychológia peňazí, veľmi dobré, jedna z najlepších kníh o ekonomike a finančnej inteligencii. Určite prečítať ešte raz.
Z podcastov som sa držal overených autorov:
- Středověk.
- Brocast.
- Petr Mára a Radovan Vávra.
- Michal Truban podcast
Trading a investovanie, krypto
Toto som úplne zastavil a vlastne sa tomu vôbec nevenoval, možno skôr práve kvôli nedostatku voľného kapitálu.
Sociálne siete a content (podcasty a videá)
V tomto roku som na produkciu vlastného obsahu vôbec nemal čas. Môj vlastný obsah bol vždy skôr doplnkovou aktivitou k mojím konzultačným a školiacim aktivitám. Avšak tento rok som školil asi najviac za posledných 5 rokov a tak mi neostalo moc zvyšnej energie na podcasty a videá.
- V Podcaste Martina Prodaja pribudlo za rok 2022 len 5 epizód. Plán bol 24. Fail. Plán na budúci rok je 10.
- Manažérsku Akadémiu ani jedna časť. Plán bol 12 časti.Takže žiaľ fail. Budúci rok 6 častí.
- Work Life Balance. 2 nové časti. Plán bude dotiahnuť to aspoň na 10 epizód.
- YT kanál. Len jedno video za rok.
- Na IG sa mi podarilo prekročiť 1000 f. Plán splnený.
Tools a produktivita
- Gmail
- GCalendar
- Keep-rýchle poznámky, nakúpné zoznamy, fotky kníh alebo screenshoty kníh zo fb skupín alebo ig
- Evernote
- Trello
- CRM Streak-najzásadnejší pomocník
- Google Sheet
- Dropbox
- Medium pre čítanie článkov
- Pocket pre agregáciu článkov
Naučil som dobre ovládať to čom mám, genialita sa neskrýva v skúšaní stále nových a nových nástrojov ale v majstrovskom zvládnutí,toho, čo už mám.
Minimalizmus, jednoduchosť a frugal live
Stále na programe dňa. Žiť skromne a nenákladne. Aj tento rok sa nám darilo úspešne znižovať naše dlhy a konsolidovať.
Biznis, podnikanie, peniaze
- Klasické školenia, workshopy a prednášky oproti minulému roku nárast o 20%. Aj keď nárast, nie som s touto oblasťou spokojný. Cieľom je dosiahuť agentúrny stav, kedy je väčšina procesov automatizovaná a realizácia outsourcovaná (všetko by sa malo dať škálovať). Školím už takmer 30 rokov a rád by som sa posunul do manažérskej role. Otravuje ma denodenné telefonovanie na polostudené kontakty. Nemám s tým problém, ale žerie to hrozne veľa energie. Musí byť ľahšia cesta. Cieľom je dostať sa do stavu, kedy budem schopný vygenerovať x školiacich dní na mesiac (istý finančný objem) a nebudem to musieť školiť ja.
- Konzulting. O trochu menej klientov ako minulý rok. cca mínus 10%. Zlepšiť marketing.
- E-learning porál Akadémia osobného rastu. Stabilný príjem. Založenie nového portálu Vedmio.sk (nástupca AOR)
- Eshopy. Na celom ecommerce trhu to bolo cítiť. U nás prepad asi o 20%. Ak odhliadnem od 2 kovidových rokoch, stále sme na 3x rastu voči predkovidovému obdobiu. Podľa mňa je to skvelý úspech (rozšírenie sortimentu, diverzifkovanie tovarovej ponuky), aj keď účet v banke hovorí niečo iné. Kredit ide za mojou manželkou, ktorá zvláda dva joby a k tomu ešte starostlivosť o deti. Klobouček:)
- Voice over projekty. Najväčší skokan roka. Viac ako 300% rast. Najväčší potenciál aj pre budúcnosť. Plán je založiť malú globálnu voice over agency. Doména je už kúpená. Kľúčový poznatok? Zamerať sa na globálnych klientov. Pre tento segment je SK a CZ trh strašne malý.
- Podcast štúdio(web Podcast Studio). Počas roka sa nám podarilo presťahovať do väčších priestorov, kde sme jednak presunuli sklad našich eshopov a druhak sme získali novú miestnosť, ktorú som prerobil na podcastové a video štúdio. Nie je to úplne krásne ako by som si to predstavoval. Dajú sa tam však natáčať nielen podcasty ale aj video produkcia, čo využijem pri svojom video kanály. Navyše sa mi podarilo získať prvého dlhodobo platiaceho klienta.
- Moderovanie podcastu Žurnál Investora
- Kniha Work Life Balance. Dal som si plán,že začnem pracovať na novom vydaní, keďže od toho prvého uplynulo viac ako 10 rokov. Ale veľké šance tomu nedávam.
- Nový podcast Podnikateľské Fuckupy. Web je nahodený, len treba natočiť aspoň prvú epizódu.
- Mini masterd mind. S kolegom raz za mesiac diskutujeme čo sa nám podarilo, nepodarilo, zdieľame stratégie, postupy. Určite niečo také môžem len odporučiť.
- Amazon. Hibernácia.
- Ebay. Hibernácia.
- Merch by Amazon. Hybernované.
- Redbubble. Niekoľko predaných tričiek.
- Trading a krypto. Hybernované.
Bohužiaľ sa mi podarilo získať ban od Googlu na Adsense a je to dosť nepríjemná záležitosť. Podcenil som to, opomenul niektoré upozornenenia a teraz budeme hľadať ako prácne získať stratenú návštevnosť.
Key business messages from this year
- Nastav si systém.
- Vytvor si rutiny a tých sa drž zubami nechtami.
- Automatizuj čo sa len dá.
- Minimalizuj.
- Focusuj. Zbav sa rozptýlení a sústreď sa na to čo funguje. A to čo funguje, to optimalizuj.
Záver
Hodnotím tento rok ako úspešný. Podarilo sa nám prežiť osobne, zdravotne aj biznisovo. Do nového roka idem trochu s obavami ale taktiež aj s nádejou, nech je budúci rok aspoň tak dobrý ako tento rok 2022.
PS: Ak máte report, dajte link sem.
Odkazy na ďalšie reporty
Ty “Key Business Messages” jsou platné každý rok. Díky za stručné shrnutí uvedených knih – našel jsem si tam několik, které jsem si rovnou napsal k přečtení.
Jo a přidávám se s reportem: https://karelhladis.cz/muj-rok-2022/ 🙂
Ať se daří!
Áno, s tým súhlasím. Možno sa skôr mení to, čo je v danom roku viac v popredí.
Dobrý deň prajem.
Dovolím si k Vašej vete z tohto článku:
“Veľmi často fungujem na protokole OMAD (one meal a day) , takže jedno jedlo denne. Zväčša o 16:30”
= to je chybný prístup amatéra – laika ktorý nevie mnoho o základných fyziologických procesoch, biochémii ľudského organizmu a ďalších veciach ktoré sa budúci lekári učia už v prvom ročníku.
Obávam sa, aby to niekoho neinšpirovalo, takže stručne a jasne:
1/
Ak sa ráno nenajete, Váš žlčník nedostane v strave tuky a nedokáže sa vyprázdniť.
2/
Ak len jedlo denne, tak radšej nech sú to raňajky. Pretože keď sa žlčník príliš často ráno nemôže vyprázdniť, raz Vám to spočíta. A nejde len o žlčník. Celý organizmus ráno čaká na kvalitné raňajky, aby mohol dobre fungovať.
3/
Jeden deň hladovky do týždňa je pre zdravého človeka bezpečné a zdraviu prospešné. Nezabudnite však na pitný režim = voda a bylinkový čaj ktorý pomôže keď príde pocit hladu.
Dovolím si odporučiť Vám 2 knihy môjho kolegu – lekára:
“Návod na prežitie pre muža”
a
“Návod na prežitie pre ženu”
Obsahujú základné zhrnutie všetkého, čo Vášmu zdraviu prospieva alebo škodí nielen pokiaľ ide o stravu.
Želám vám mnoho zdravia a nech sa vám všetkým darí.
S pozdravom 🙂
Ďakujem za komentár, doplnujem dalsie mozne tituly na studium.
*Kniha,ktora vam mozno zachrani zivot
Kompletni pruvodce pustem
Kód štíhlosti
Geniální potraviny