A ďalší rok je za mnou. Ak by som ho mal hodnotiť len na základe posledného mesiaca, nebola by to žiadna výhra. Avšak zvyšok roka bola správa namixovaná zmes vecí pozitívnych aj negatívnych. Našťastie, ak sa na to pozriem čo najviac objektívne, tak toho dobrého bolo viac.
Ak by vás zaujímali reporty z minulých rokov, tak nech sa páči.
Rodina
V tejto oblasti šlo všetko takmer ideálne. Myslím, že každý z nás má doma to správne zázemie v ktorom sa cíti dobre. Strážime si naše súkromie a pravdou je, že nie sme veľmi sociálne tvory a tak si väčšinou vystačíme s našou vlastnou spoločnosťou. Cítime sa v tom dobre a tak nám to vyhovuje.
Jednou zo zásadných vecí, ktoré sme tento rok riešili bol zhoršujúci sa zdravotný stav mamy a s tým súvisiace komplikácie, ktoré nás nútia byť konfrontovaný s vecami, ktorým by som sa najradšej vyhol. To sa však nedá. Otázkou potom je, ako sa človek zachová. Bude utekať od nevyhnutnej reality alebo sa s ňou zmieri a urobí, čo je správne aj keď je to ťažké alebo nepríjemné. Celá táto situácia predo mnou otvára novú a veľkú tému, a to je smrteľnosť rodičov. Po tejto ceste bude musieť prejsť každý z nás a každý z nás túto cestu bude zvládať viac alebo menej úspešne. Z väčšou alebo menšou mierou pokory, rešpektu, trpezlivosti a súcitu.
Osobný rozvoj-telo a biohacking
Táto oblasť mi aj tento rok robila veľkú radosť, pretože sa mi darilo dodržiavať konzistenciu vo zvykoch, cvičení aj stravovaní.
- Hmotnosť. Mal som cieľ dostať sa na 80 kg. Bohužiaľ to nevyšlo. Snažil som sa nastaviť taký štýl stravovania aby som k tomuto cieľu priblížil a do leta som k tomu smeroval. Ale potom som akoby prestal byť ostražitý a začal som konzumovať viac sladkého. Nič zásadné. Tu malý keksík, tu ku káve koláčik. Avšak dopad aj veľmi malých prehreškov, ak sa ich človek drží opakovane sa nasčíta a tak som starý rok končil na 88 kg. Takže po novom roku reset stravovacích návykov. Okrem váhy budem sledovať aj podkožný tuk, kde som akuálne niekde okolo 26,6%. Cieľ by bolo dostať sa na 20-23%.
- Stravovanie. Zvýšil som podiel bielkovín v strave (proteíny, kuracie mäso, vajcia). Budem sa musieť vrátiť k stravovaciemu minimalizmu, ako minulý rok.
- Cvičenie+šport. Toto mi robilo radosť, nakoľko sa mi darilo dodržiavať konzistentnosť. Počas celého roka sa mi darilo chodiť do gymu minimálne 1x týždeň. Rád by som pridal buď ešte jeden silový tréning, alebo nejaké ľahké kardio. Tam mám medzery.
- Hladovky v rozsahu 2- 3 dni. Zaradiť ich zopár do roka by malo stačiť.
- Prerušované hladovanie. Veľmi často fungujem na protokole OMAD (one meal a day) , takže jedno jedlo denne. Zväčša o 16:30.
- Otužovanie. Začal som svoju 8. sezónu. Vedel som, že prechladnutie +ľahký zápal priedušiek príde. Očakával som to, pripravoval sa na to, ale aj tak som sa tomu nevyhol. Zatiaľ žiaľ neviem celkom regulovať pracovné vyťaženie, ktoré je práve na jeseň extrémne a myslím, že to zásadným spôsobom znižuje moju imunitu.
- Počas jesene a zimy som zaradil saunu 1x týždenne. ideálne by to bolo tak 2-3x týždenne.
- Nootropika a adaptogény. Oproti minulému roku som pridal niekoľko noviniek. L-tryptophan ako prekurzor serotoninu a zlepšenie kvality spánku a L-Theanin ako podpora pri zvládaní stresu. Okrem toho samozrejme pokračujem zo svojmi štandardnými doplnkami: Mg, D, nikotinamid, omega 3, občas tribulus. Veľmi zaujímavým dôsledkom boli výsledky mojej preventívnej prehliadky, kde mi lekár povedal, že mám krvné výsledky ako novorodenec:) Pri tom mi napadlo, že urobiť si krvné testy aj častejšie ako pri preventívke by nemusel byť zlý nápad,
- Podarilo sa mi, presne s cieľom z minulého roka abstinovať celý január aj február. Nový cieľ je pridať marec. Ďalšie obmedzovanie alkoholu bude pokračovať aj počas roka
- Spánok. Zachovám spánkovú hygienu a takmer nikdy nejdem spať po 22:00
Vzdelávanie
Bohužiaľ sa mi nepodarilo dosiahnuť môj cieľ 70 kníh za rok. Dostal som sa na 52 prečítaných kúskov a zoznam uvádzam. Cieľ na tento rok bude 62. Mimochodom, okrem nastaveného cieľa si robím aj krátke recenzie, ktoré nájdete na mojom IG. Taktiež si robím zoznam budúcich kníh, ktoré chcem prečítať, a tak mám vždy z čoho vyberať. Boldom sú uvedené moje topky.
-
Poriadok v hlave. Kritického myslenie nie je nikdy dosť. Množstvo ukážok, konkrétnych príkladov aj zo slovenských reálií. Výborné. Odporúčam.
-
50 lží, ktoré vytvárali históriu sveta. Nesmierne zaujímavé ale zároveň aj smutné čítanie. Autorka nás sprevádza skrze historické epochy a odhaľuje lži, podvody, klamstvá, ktoré menili smerovanie ľudskej histórie. Smutné na tom je, že zásadné historické obraty boli takmer vždy spôsobené ľuďmi a ich prízemnými motiváciami. Chamtivosť, závisť, nadradenosť tam boli prvými kamienkami lavíny, ktorá pochovala milióny a milióny ľudí. Odporúčam.
-
Čo videl pes. M. Gladwell. Ďalšia klasika. Mnoho príbehov. Mnoho nových poznatkov. Trochu ako keď prídete k švédskému stolu a vyberáte si zo všakovakých chuťoviek. Nové príbehy a nové pohľady na realitu. Zaujímavé a objavné. Odporúčam
-
Mimo radu. M. Gladwell. Pokračujem v Gladwellovi a jeho ceste za objasnenie toho, čo stojí za úspechom jednotlivca. Opúšťa zabehaný naratív driny, talentu a motivácie a poukazuje na podceňovaný vplyv timingu, šťastia a okolností. Mnoho nových príbehov, s ktorými som sa pred tým nestretol. Osviežujúce. Skvelé čítanie. Odporúčam
-
Bod zlomu. M. Gladwell. Keďže Gladwelovi vychádza nová kniha, tak som si povedal, že sa vrátim k jeho prvotine. Malé veci, ktoré spôsobujú veľké zmeny. Tá kniha má skoro 20 rokov, ale stále je zaujímavá. Autor si vyberie jeden fenomén, jeden príbeh a okolo neho vystavia komplikovanú ale zmysluplnú myšlienkovú štruktúru. Tento štýl písania mi veľmi vyhovuje a nachádzam ho u všetkých mojich favoritov. Výborné a určite odporúčam.
-
Aby škola neškodila. R. Čapek, Š. Cimlova. Skvelá kniha od pedagógov, nielen pre pedagógov ale aj rodičov alebo žiakov. R. Čapek je tak trochu rebel. Nabúrava sa do zabehaných a hlavne zastaraných učiteľských naratívov a ukazuje iný prístup. Sám ako pedagóg ale aj lektor prednášajúci na školách, vidím ako sa niektoré zastarané presvedčenia pedagógov držia ako kliešť a mocne odolávajú zmene. Čapek aj Cimlova ukazujú školu, kde sa dajú veci robiť inak, lepšie. Skvelé čítanie. Odporúčam.
-
Nenásytný mozog. M. Easter. Príležitosť, neočakávaná odmena, rýchle opakovanie. Tak sa vytvára slučka nedostatku, ktorá ženie náš mozog do závislostí, prejedania sa, neustáleho scrollovania s pod. Kedysi nám táto slučka pomáhala prežiť, dnes nám škodí. Zmenilo sa prostredie ale náš mozog nie. Druhá kniha od Eastera volne nadväzuje na jeho predošlé dielo. Opäť ponúka pohľad na našu rozmaznanú spoločnosť a ukazuje cesty ako z toho von. Riešenie je zámerný diskomfort a striedmosť. Skvelé čítanie. Odporúčam.
-
Kvantová revoluce. M. Kaku. Pútavo a zrozumiteľne vysvetlené ako sa využívajú kvantové javy v kvantových počítačoch. Potom nasleduje výklad aplikovaní kvantových počítačov na oblasti ako : zdravotníctvo, poľnohospodárstvo, medicína, astronómia, energetika, biológia a mnohé ďalšie.Občas som sa v tom strácal, ale čítať to bola lahôdka. Veda, ktorá znie ako čisté scifi. Určite odporúčam.
-
Strašlivá závrať. B. Labatut. Geniálna myseľ sa často pohybuje na hrane šialenstva. Niektorých to dostane a cez tu hranu prepadnú, a zopár je takých, ktorí to ustoja. Skvelé príbehy geniálnych vedcov a ich ciest k ich najznámejším objavom. Kombinácia reality a fikcie vytvára skvelú atmosféru. Túto knihu, ktorá je Labatutova prvotina, som čítal ako druhú v poradí a zdá sa mi, že Maniac je o niečo lepší. Akoby autor svoj špecifický štýl písania ešte viac vycibril. Avšak určite odporúčam.
-
Maniac. B. Labatut. Geniálna myseľ sa často pohybuje na hrane šialenstva. A to bol prípad aj Johnnyho von Neumanna. Jeden z najgenialnejšich matematikov minulého storočia. Autor mnohých konceptov, bez ktorých by sme neboli dnes tam, kde sme. Kombinácia reality a fiktívnych výpovedí jeho kolegov, rodinných príslušníkov vytvára úchvatný a zároveň depresívny obraz génia. Zakončenie knihy v podobe príbehu o víťazstve AlphaGo nad človekom je rovnako fascinujúce a príznačné. Popis boja človeka voči programu je fenomenálny a elektrizujúci. Z každého slova cítite to zúfalstvo, ktoré postihuje človeka keď si uvedomí, že stojí voči neporazitelnemu súperovi. Jednoznačne siahnem aj po prvom diele Labatuta. Je to skvelé čítanie. V rámci beletrie určite patrí medzi top tohto roka.
-
Aha! Rodičovství. Skvelá kniha o výchove. Množstvo stratégií, príkladov. Základom je samozrejme rešpektujúci prístup, ktorý je postavený na 3 zásadách: sebaregulácia rodiča, emočné napojenie na dieťa a koučing dieťaťa namiesto kontroly. Opäť sa tu stretávame so stratégiami ako labeling pocitov, hľadanie riešení, popisovanie skutočnosti, navrhovanie postupov a mnoho ďalšieho. Určite odporúčam.
-
Nikdy sa nezastavím. D. Goggins. A opäť sa vezieme na testosterónovej vlne D. Googinsa, ktorý nám ukazuje na príkladoch zo svojho života kde hľadať silu na prekonávanie prekážok a dosahovanie cieľov. Goggins je The Beast, o tom žiadna. Tento krát ideme ešte hlbšie do jeho životného príbehu a pozeráme sa na okamihy, ktoré ho formovali. A musím priznať, že pri čítaní tejto knihe sa budete chcieť postaviť a otestovať, kde sú vaše hranice. Ak zvolíte triezve uvažovanie, získate energiu, ktorá môže byť nápomocná. Trošku sa však obávam, že niektorí ľudia nebudú vedieť správne odhadnúť svoje schopnosti a môžu si ublížiť. Poznám z vlastnej skúsenosti. Avšak vo veku 47 rokov je jeho uvažovanie a prístup vyzreté, aj keď z hľadiska bežného sveta stále extrémne. Som spokojný a zaraďujem do top tohto roka.
-
Produktivita bez starostí. A. Abdaal. Po nejakej dobe som opäť, aj z procesných dôvodov, siahol po knihe o produktivite. A dobre som urobil. Potvrdilo sa, že najnovšie trendy v time managemente pracujú s čisto osobnými nastrojmi. Pohoda, súlad práce a životných cieľov. Netlačí sa tak na pílu v oblasti systémov a nástrojov. Veľmi sa mi páči, že Abdaal je hodne evidence based a svoje stratégie podkladá výskumami. Ak skombinujete túto knihu s Druhej mozek od Tiago Forte, dostanete perfektné kombo s ktorým poriešite väčšinu svojich time managementových boľačiek. Navyše Ali má super yt kanál. Praktické, zrozumiteľné. Odporúčam.
-
Mysli obrátene je skvelým návodom ako sa začať pozerať na problémy úplne novým pohľadom. Autor je divadelník a improvizátor a tak do problematiky riešenia problémov prináša úplne nový pohľad. Mnohé stratégie som už poznal, či už zo systémov zmeny, na riešenie orientovaného koučingu alebo iných systémov. Bolo osviežujúce sa stretnúť s novým pohľadom. Výsledkom je konkrétnych 15 stratégie, ktoré sa dajú aplikovať na riešenie všakovakých typov problémov. Určite odporúčam a za mňa kniha do 10 top tohto roku.
-
Dukaz, že sebeŕizené vzdelávaní funguje. Peter Grey. Mám rád nabúravanie zabehnutých stereotypov. A jeden taký obľúbený je, že dieťa sa nedokáže učiť bez školy. Dokáže. A Peter Grey toto tvrdenie podkladá štúdiou. Kniha je vlastne prierezom tejto štúdie, kde sa dozvieme niečo o unschoolingu (neriadené vzdelávanie). Najzaujímavejšie je, že pre unschoolerov bola jedna z najväčších prekážok pri aplikovaní tohto prístupu snaha o vysvetlenie toho prístupu. Žiaľ, beznádejne. Určite odporúčam.
-
Vyhraj každú debatu. Mehdi Hasan. Skvelá kniha o komunikácii, rétorike, argumentácii. Všetky postupy autor ilustruje buď na svojich bohatých novinárskych a modertorských skúsenostiach, alebo používa historické príklady slávnych osobností a ich prejavov a debát (King, Mandela, Churchill, Lincoln). Rozsiahle a podrobné. Určite odporúčam.
-
Navždy silní. Dr. G. Lyonová. Kniha o tom, ako budovanie svalovej hmoty predĺži váš život a zlepší zdravotný stav (veľmi zjednodušene). Na jednom mieste tu nájdeme pestrú zmes výživových odporúčaní, stravovacích a cvičebných protokolov ako aj postupov práce s mysľou. Ak máte za sebou knihy od Attiu alebo Maxa Lugaverre, tak sa vám to bude zdať ako opakovanie. Ak nie, tak je to pekné zhrnutie toho najdôležitejšieho na jednom mieste. Odporúčam.
-
Originálni. A. Grant. Staršia kniha od Granta, ktorá sa venuje skúmaniu faktorov, ktoré ovplyvňujú u ľudí originalitu. Opäť tu nájdeme množstvo štúdií, case study a príkladov. Jeden zaujímavý fakt: firmy ktoré stavajú firemnú kultúru predovšetkým na súlade ľudí s touto kultúrou, majú na začiatku väčšie úspechy, ako firmy ktoré stávajú napr. na odbornosti. Grant ako ho mám rád. Určite odporúčam.
-
Rozhodujete sa s jasnou mysľou. H. Lee. Knihy o tom, ako zlepšiť svoje rozhodovacie procesy, patria medzi moje najobľúbenejšie. V tejto knihe dostávame pohľad na to, ako sa lepšie rozhodovať od pilota a inštruktora lietania na stíhačkách. Rozhodovanie v bojových podmienkach je to najťažšie možné a je múdre sa naučiť princípy a zásady, podľa ktorých takého rozhodovanie funguje. Niektoré princípy mi boli známe, ale bolo zaujímavé vidieť ich uplatnenie v konkrétnych bojových situáciách.
-
AI marketing playbook. L. Knihová. Kúpiť si v dnešnej dobe knihu o umelej inteligencii je riskantné. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa nedozviete nič zásadne nové, pretože to, čo je v knihe, je už zastarané. Ak ste aspoň mierne pokročilým užívateľom niektorého z generatívnych AI, tak táto kniha bude pre vás zbytočná. Neodporúčam.
-
Koniec sveta je len začiatok. Autor vychádza z odvážneho predpokladu, že za všetok globálny poriadok môže USA (tzv. Bretonwoodske zmluvy). A že keď tento dozor skončí, všetko pôjde dole vodou. Veľmi podrobne popisuje ako je súčasný svet poprepájaný. Hovorí o kolapse dopravy, energetiky, populácie, zásobovania a pod. Nemohol som si pomôcť, ale aj keď autorove logické reťazce vyzerajú dobre, stačí jeden článok a celá reťaz za rozpadne. Občas to pripomína Václava Smila, ten je však vo svojom skepticizme umiernenejší. Rozpačité dojmy. Keď je vaše presvedčenie, že celý svet ide do sračiek, tak toto vám to zaručene potvrdí.
-
Nezadržitelná vlna. M. Suleyman. Opäť kniha, ktorá sa venuje najmodernejším technológiám. V tomto prípade ide o 4 najrevolučnejšie. Umelá inteligencia. Syntetická biológia. Robotika. Kvantové počítače. Kniha patrí na druhý koniec techno optimistického spektra a rozoberá základnú myšlienku tzv.zadržania, ako procesu, ktorým by bolo vhodné spomaliť (kvôli bezpečnosti) vývoj týchto technológií. Nie je to veľmi optimistické čítanie, kvôli rizikám, ktoré na nás čakajú. Autor veci preberá naozaj do hĺbky, rozumie im, argumentuje logicky a predostiera obraz, ktorý sa v mainstreame skôr nevyskytuje. Určite odporúčam. 5/5.
-
Impérium. R. Kapuscinsky. Po nejakej dobe som siahol po reportážnej literatúre od Absynthu. Impérium je o Rusku. Je to čítanie neľahké, ale ak chce človek pochopiť ruskú mentalitu, je to nevyhnutné. Občas žasnem, občas som prekvapený, mnohokrát zdesený a zhnusený (monštrouznosťou štátnej moci a zlovôle). Je však dobré vedieť ako sa veci majú. Odporúčam.
-
Smrtíci Apollo. T. Hadfield. Super čítanie. Mnoho technických detailov (mne to vyhovovalo) , realisticky vykreslené prostredie, nečakané ale aj čakané zvraty. Autor prichádza s neustále novými nápadmi. Má to tempo, odsýpa to. Remeselne dobre spracované. Samozrejme body navyše sú za to, že autor bol astronautom. Odporúčam.
-
Vynálezy a inovácie. V. Smil. Smil sa zaradil medzi mojich obľúbených faktografických autorov. Píše veľmi fundovane a triezvo. Niekedy až tak triezvo, že schladí vaše nadšenie. V tejto knihe sa pozerá na naše prehnané očakávania od vynálezov a inovácií. Sám sa radím medzi technooptimistov, ale argumenty predkladané Smilom sú solídne. V knihe sa pozerá na 3 kategórie vynálezov. Vynálezy, ktoré sa ukázali ako škodlivé (olovnatý benzín). Vynálezy, ktoré zlyhali, resp. nenaplnili očakávania (nadzvuková doprava). A vynálezy, ktoré by nám strašne pomohli ale ich realizácia je v nedohľadne (fúzia). Náročné ale super podnetné čítanie. 5/5.
-
Ráma 2. A. C. Clark. Prvý Ráma v sebe obsahoval novosť a originalitu. Niečo z toho som našiel aj v dvojke, ale bolo toho menej. Trochu politiky, trochu detektívky, mnoho osobných príbehov posádky. A zase žiadne vysvetlenia. Nové dohady navyše s religióznou príchuťou. Určite si prečítam aj ďalšie pokračovania, ale za mňa je to veľmi slabé. 2/5
-
Fosilie. M. Kašpárek. Niekoľko vrstevný príbeh, kde základom je medzigeneračný konflikt medzi dedom, otcom a dcérou. Jednou líniou je neschopnosť generácií sa dohodnúť (komunikačne) alebo pochopiť, pripadne aspoň reflektovať zlé životné rozhodnutia. Druhou je enviro linka s náznakom smerovania našej civilizácie. Zadubenosť každej z postáv bola neuveriteľne iritujúca. Nebolo to optimistické čítanie. Skôr neodporúčam. Moc mi to nesadlo.
-
Rozhodni se. Opäť kniha, ktorá sa venuje tomu, ako sa rozhodujeme. Bratia Heatovci nesklamali a podobne ako v Premene, tak aj tu ponúkajú ľahko uchopitelné koncepty, ktoré sa dajú aplikovať na zlepšenie rozhodovacích procesov. Pracujú z konceptom WRAP, ktorý optimalizuje všetky časti procesu :Widen Your Options** (Rozšír svoje možnosti) – Pri rozhodovaní je dôležité rozšíriť si pohľad na viacero alternatív a zvážiť rôzne možnosti, aby sa predišlo jednostranným a obmedzeným voľbám. Reality-Test Your Assumptions** (Over svoje predpoklady) – Je potrebné kriticky zhodnotiť a testovať svoje predpoklady a predpoklady, aby sa eliminovali skreslenia a chyby v myslení. Attain Distance Before Deciding** (Získať odstup pred rozhodnutím) – Je užitočné získať určitý odstup od rozhodnutia, aby sa predišlo emocionálnym vplyvom a zaujatosti. Prepare to Be Wrong** (Pripraviť sa na omyl) – Aj najlepšie rozhodnutia môžu niekedy zlyhať. Preto je potrebné pripraviť sa na možnosť omylu a mať plán B. Doplnené o príklady a case studies. 5/5
-
Nudge. Jak postrčit lidi k lepšímu rozhodovaní o zdraví, majetku a štestí. R. Thaler, C. Sunstein. Môžete ovplyvniť rozhodnutie a rozhodovanie ľudí, bez toho aby si to uvedomili. Volá sa to architektúra výberu. Nový a kľúčový pojem, ktorý sa dá aplikovať v mnohých oblastiach. Platenie daní, dôchodkové plány, hypotéky, zdravie a mnoho iného. Pokiaľ ste na pozícii, kde uvažujete nad tým ako to urobiť tak alebo onak, aby ľudia robili to, čo chcete, tak potom táto kniha bude pre vás. Je to podrobná štúdia, náročná na sústredenie, pokrývajuca podrobnosti rozhodovania do veľkej hĺbky. Niektoré kapitoly ma však vôbec nezaujali (americký dôchodkový systém, environmentálne aktivity).
-
Náš ledovec se rozpouští. J. Kotter. Ďalšia klasika, ktorá sa venuje riadeniu zmien. K prezentovaniu princípov a predpokladu úspešnej zmeny používa bájku o tučniakoch, ktoré prišli na to, že ich ľadovec sa roztápa. Ich jednanie je ramcované 8 krokmi riadenia zmeny, o ktorých sa dozvieme v závere knihy. Je to ľahké a svižné čítanie, ktoré dáte za hodinu. Tento formát mi úplne nesedí aj keď je určite dosť výpovedný. 2/5
-
Pocit naliehavosti. P. Kotter. Kotter, čo sa publikácií o zmene týka, patrí do zlatého fondu. Hlavne jeho Srdce zmeny patrí medzi klasiku. Základnou ideou v tejto knihe je tvrdenie, že pokiaľ k zmene v organizácii nedochádza, je to preto lebo ľudia necítia silný pocit naliehavosti. Potom sa venuje stratégiám, ako tento pocit naliehavosti v ľuďoch vyvolať. Z knihy trošku cítiť, že už je staršieho dáta (vydaná 2010) a napr.neobsahuje toľko case study ako Premena od bratov Heatovcov. Skúsim si od neho prečítať ešte niečo iné, ale tomuto by sa k dal tak 2/5.
-
Premena. Dan a Heat Chip. Skvelá kniha o tom ako je ťažké zavádzať zmeny na individuálnej ale aj firemnej úrovni. Mnoho konkrétnych príkladov a ukážok aplikácie konceptu Jazdec (logika), Slon (emócie), Cesta (návod). Aby ste boli pri zavádzaní zmien úspešní, potrebujete mať v lajne všetky 3 zložky zmeny. Na firemnej úrovni sa príliš často zameriavame na Jazdca a opomíname všetko ostatné. Odporúčam 5/5. Jedna z Top tohoto roka.
-
Úsvit všeho vás pozýva na intelektuálnu hostinu. Autori si berú na paškál mnohé populárne teórie o usporiadaní a vzniku ľudských spoločností a na základe nových dôkazov postulujú nové interpretácie a zistenie. Mnoho vecí bolo pre mňa nových až prekvapujúcich. Skvelé aj keď náročné čítanie. Trvalo mi pomerne dlho, kým som sa tým prekúsal. Odporúčam. 4/5
-
Novacén. J. Lovolecok (autor teórie Gaia, ktorá je trochu kontroverzná) napísal knihu, ktorou pridáva ďalšiu vrstvu k svojej pôvodnej teórii. Novacén, ako nástupca antropocénu považuje nástup umelej inteligencie za ďalší vývojový stupeň našej civilizácie. Netreba sa jej preto báť, nakoľko tak ako je rast dieťaťa prirodzeným procesom tak aj nástup AI je vlastne naším vlastným pokračovaním. Možno kontroverzné, ale v každom prípade objavné. Niektoré tvrdenia sa mi zdali argumentačne nepodložené (napr. umelé organizmy budú mať rovnaký záujem na zachovaní klímy ako ľudia). 3/5
-
Čtvrtý vek. Byron Reese. Ľudstvo zažilo zatiaľ 3 zásadné technologické zmeny. Oheň, poľnohospodárstvo, písmo. Štvrtou zmenou je nástup robotiky a umelej inteligence. Kniha začína priam filozofickými otázkami (čo definuje človeka a pod), nasleduje popis jednotlivých období a potom sa presúvame k súčasným otázkam. Určite aktuálne a nesmierne zaujímavé. Niekedy však pomerne náročné na rozmýšľanie, zvlášť keď sa autor ponára do filozofických konceptov, ktoré sú zásadné pre pochopenie robotiky a umelej inteligencie.
-
Firmy, ktoré pretrvajú. Firmy, ktoré pretrvajú. Podnikateľské príbehy + na dátach založený výskum, to je kombinácia, ktorá sa neodmieta. V rámci akcie “Návrat k základom”, sa prekúsavam klasikou managementu. V tejto knihe je toho tak strašne veľa zaujímavého a užitočného, že by som nevedel čo vybrať. Ale skutočnou chuťovkou je popis princípov, ktoré firmy používajú na vytvorenie kreatívnej firemnej kultúry. Ale tých pokladov je tam samozrejme viacej. Určite odporúčam.
-
Na hrane zákona. Doyle, Poe, Wallace, Chesterton. Poviedková zbierka starých majstrov detektívky. Nájdeme tu príbehy od Doyla, Poea, Chestertona. Oddychové čítanie na pár hodín, ktoré neurazí. Jednohubka, ktorú dáte za jedno dopoludnie.
-
Diabolská izba. A. C. Doyle. Pred tým než prišiel Holmes, tak si Doyle cibril svoje autorské pero na rozličných fantastických, duchárskych a strašidelných príbehoch. Je to zaujímavý kontrast voči striktne logickému étosu detektívnych príbehov. Z dnešného uhla pohľadu je mnoho príbehov pomerne úsmevných ale skvele odrážajú náladu viktoriánskeho Anglicka. V mnohých prípadoch objavíte pointu a riešenie veľmi skoro, ale to vôbec nevadí. Je to síce príjemné čítanie ale pokiaľ nemáte slabosť pre Doyla, tak by som to neodporúčal. 3/5
-
Mona Lisa na plné gule. W. Gibbson. Po tejto knihe som siahol viac menej z povinnosti. Chcel som dokončiť trilógiu ktorú začal Neuromancer a pokračovala Nulákom. Pocity rozpačité a podobné ako keď som čítal Nuláka. Je vhodné ak si tieto dve knihy prečítate v tesnom odstupe, nakoľko sa tu hodne pracuje s už známymi postavami, prostrediami a reáliami. Kniha neprináša nič zásadne nové ani vo forme príbehu, postáv alebo technológií. Za mňa celkom sklamanie a určite neodporúčam. 2/5
-
Sila zvyku. Ch. Duhigg. Pred tým než prišiel James Clear a Atómové návyky tak tu bol pred 10 rokmi Ch. Duhigg a jeho kniha o zvykoch. A je úplne fantastická. Nielenže pridáva nové vrstvy k budovaniu osobných návykov (vedecké výskumy ktoré Clear nespomína) ale prináša aj niečo navyše v podobe návykov spoločností a firiem. Ako firmy pristupujú k zmenám cez zmeny zamestnancov a ich zvykov. Ak uvažujete nad tým ako vo firme meniť správanie ľudí, toto je must read. Za mňa druhá topka tohto roka a určite odporúčam. 5/5
-
Myslete jako Sherlock Holmes. Holmes je pre mňa absolútny love brand. Preto je jasné, že som siahol aj po tejto knihe ( fun fact a dôkaz, prečo je dobré kupovať knihy aj keď ich hneď neprečítate-túto knihu som kúpil v roku 2013:) V podstate sa jedná o príručku kritického myslenia, ktorá je postavená na Holmesových prípadoch, čo ju robí pomerne unikátnou. Aj keď samozrejme princípy uplatňovania kritického myslenia nájdete aj u iných autorov (Dobeli, Poliačik, Mokroš, Kahneman). Napriek sympatiám k celému konceptu zlepšovania myšlienkových procesov sa mi kniha nečítala úplne ľahko (na rozdiel od napr. Mysli jako pruzkumník alebo Šílené nápady).
-
Šesť látok, ktoré vám zmenia život. Veľmi zaujímavá kniha, ktorá pojednáva o látkach, ktoré ovplyvňujú naše životy. Dopamín, serotonín, oxytocín, kortizol, endorfín, testosterón. Autor píše nielen o tom ako tieto látky fungujú ale prezentuje aj konkrétne stratégie, postupy a techniky ako môžeme zámerne podporiť tvorbu týchto látok. Vďaka tomu si viete vytvoriť konkrétny akčný plán na podporu toho, ktorého hormónu. Číta sa to veľmi príjemne a navyše to nie je ani veľmi dlhé. Odporúčam. 4/5.
-
Prvních 20 hodin:jak se naučit cokoliv – rýchle. J. Kaufman. Som presvedčený o tom, že meta zručnosť učenia sa nových vecí je jedna z najdôležitejších zručností vôbec. V tejto knihe sa dozviete jednak ako k učeniu pristupovať, čo je pre učenie zásadne, čo ho uľahčuje a čo ho naopak sťažuje. Autor ilustruje tieto princípy na svojich príkladoch. Učil sa 5 nových zručností: jóga, programovanie, písanie všetkými desiatimi, hra go a surfovanie. Princípy sú fajn, niektoré popisy postupov (napr. programovanie) boli pre mňa abstraktné. Celkovo takýchto kníh nie je veľa takže môžem odporučiť.
-
Šťastnejší. C. Holmes. Existuje korelácia medzi tým ako trávime čas (a koľko ho máme) a tým ako sme spokojní. Keďže ma time management a produktivita zaujíma už veľmi dlho, bol som zvedavý na tento titul. Úprimne ma to trochu sklamalo. Množstvo konceptov alebo techník som už poznal a nové som sa nedozvedel. Čo však bolo nové, boli výskumy, ktoré jednotlivé koncepty alebo techniky podopierali. Tam autorka urobila kopec práce.Pre skúseného v oblasti time managementu to nebude veľmi prínosné čítanie. 3/5
-
Geniální (s) myšlenka. Hello Kitty, anime, manga, Pac Man, tamagoči, pokémon,walkman. Všetko pojmy, ktoré sú charakteristické pre japonskú popkultúru. Avšak tieto fenomény presahujú Japonsko. Veľmi výrazným spôsobom ovplyvňovali aj americkú alebo európsku kultúru. V tejto knihe nazriete do pozadia ekonomického, politického aj kultúrneho, ktoré tvorilo podhubie vzniku týchto kľúčových artefaktov. Veľmi zaujímavé príbehy, ktoré som vôbec nepoznal. Super. Určite odporúčam.
-
Za hranice komfortu. M. Easter. Veľmi dôležitá a zaujímavá kniha. Problematika komfortu a diskomfortu ma zaujíma už dlhé roky. Moje oblasti diskomfortu sú : otužovanie, cvičenie, prerušované hladovanie, odriekanie si zmyslových pôžitkov (vlastne tak trochu ako mníšsky tréning). V tejto knihe sa autor podrobne zamýšľa nad tým, ako sme ako spoločnosť rozmaznaní a že nám to nerobí dobre ani fyzicky ani psychicky. Posolstvo je jasné. Snažiť sa, aby v našom živote bolo aspoň trochu diskomfortu, aby sme mali vďaka čomu rásť. Prvá topka v tomto roku. Určite sa k nej ešte vrátim. Navyše ma to motivovalo hľadať nové oblasti diskomfortu a zotrvať pri tých existujúcich. 5/5
-
Vydržať: ako makať, prežiť a vytrvať. C. Hanes. Kniha od lovca o tvrdej drine, vytrvalosti a prekonávaní prekážok. Ak vás lov nijako neoslovuje, tak toto nebude kniha pre vás. Je to óda na bolesť a utrpenie pri prekonávaní vlastných limitov nielen pri love lukom ale aj pri behu alebo fitness. Cameron je považovaný za jedného z najlepších lukostrelocov (lov lukom), ktorého vychválil dokonca aj David Goggins. A to už je čo povedať. Ak máte chuť prekonávať svoje limity, nech už sú kdekoľvek, toto by vás mohlo poriadne nakopnúť.
-
Kód 9. Ako odchovancovi na ezoterickom mlieku mi nebola idea cesty Ježiša po ukrižovaní do Indie neznáma. Príbeh teda nemal na mňa ten waw efekt, ktorý by človek možno získal, keby sa dané informácie dozvedel prvý krát. Nakoniec teda nebol pre mňa zaujímavý príbeh ako taký, ale skôr podrobné popisy miest, reálií, zvykov a samozrejme možného života Ježiša v Indii. Dielo neurazí ale skôr neodporúčam. 2/5
-
Myseľ bez hraníc. J. Kwik. Príjemná kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho nadšenca osobného rozvoja. J. Kwik začína svoje rozprávanie spomienkou na vlastný úraz hlavy, ktorý ho na dlhé roky diskvalifikoval predovšetkým v štúdii a učení. Nevzdal sa a snažil sa nájsť spôsoby ako sa aj z takto nefunkčným hardwarom predsa len niečo naučiť. A na týchto objavoch a zisteniach je postavená aj táto kniha. V jeho snažení mu pomáhali superhrdinské komiksy. Tento hrdinský naratív sa v knihe vyskytuje pomerne často avšak pre slovenského čitateľa nie je taký atraktívny ako pre amerického. Kniha obsahuje mnoho konkrétnych postupov, prístupov, protokolov, ktoré vedú k lepším výkonom mozgu a myslenia. S mnohými som sa však už stretol niekde inde. Ale celkovo skôr odporúčam.
-
Deväťdesiate roky. Ch. Klosterman. Ako dieťa 90. rokov som prirodzene siahol po tejto knihe. Bol som zvedavý ako na toto obdobie nazerá niekto iný. Obsah je prezentovaný hlavne cez kultúru, ekonomiku, politiku, technológie, známe osobnosti. Stretneme sa s mnohými vecami, ktoré sú nám blízke (kapely, skladby, seriály, udalosti, kultúrne artefakty, osobnosti ) . Avšak mnohé spomenuté prvky , hlavne pop kultúrneho amerického pôvodu, mi boli neznáme a tam som moc nechytal. Nie je to úplne oddychové čítanie, pretože pasáží, kedy sa vás dotkne duch nostalgie nie je moc. A. To mi trošku chýbalo. Užitočné čítanie, ale za srdce ma to nechytilo. Skôr neodporúčam. 2/5
-
Trojzubec. P. Tomlinson. Skvelé pokračovanie Archy. Opäť sci fi detektívka, ale tentoraz na pozadí prvého kontaktu. Je to svižné, dynamické, napínavé. Dej pekne odsýpa, postavy sú sympatické, vykreslenie novej civilizácie zaujímavé aj prekvapivé. Ani na okamih som sa nenudil. Môžem odporučiť. 5/5
-
Život bez peňazí. Tieto príbehy sú inšpirujúce. Idea žitia bez peňazí má, aspoň pre niektorých, v sebe určite čaro alebo príťažlivosť. Peniaze nás viažu do systému a v podstate nám berú slobodu, ktorej sa používaním peňazí dobrovoľne vzdávame. Príbeh Daniela je takmer archetypálnym príbehom duchovného smerovania a hľadania, tak ako ho vidíme napr.u Buddhu alebo Krista. Na jednej strane obdivujeme jeho zásadovosť,na druhej strane nás bude iritovať jeho tvrdohlavosť a (nezmyselný až rigidný) odpor k využívaniu spoločenských výdobytkov (lieky) a občas až do neba volajúca naivita. Myslím, že hlavná hodnota pre bežného človeka spočíva vo vyzdvihnutí idey skromnosti, frugalizmu a jednoduchého životného štýlu. Nie je potrebné z vaničkou vylievať aj dieťa. Nejde však len o osobný príbeh ale aj o určitú sondu do politicko kultúrno ekonomického pozadia americkej spoločnosti, ktorá dáva vzniknúť práve takýmto samorastom. 3/4.
Podcasty
Okrem klasiky, ktorú si idem počas celého roka, tak som na záver zbehol podcast Piatoček a aj keď politiku moc nemusím, toto ma bavilo. Boldom sú podcasty alebo kanály, ktoré som konzumoval v podstate len cez reelska na IG alebo FB.
- Piatoček
- Středověk.
- Deep Talks
- Brocast
- Huberamn Lab
- Petter Attia podcast.
- Rhonda Pattrck, FoundMy Fitness.
Trading a investovanie, krypto
Jediné, čo som v tejto oblasti stihol realizovať je nastavenie trvalých platobných príkazov na Portu. Jednak som na to nemal čas a ani voľné finančné prostriedky.
Sociálne siete a content (podcasty a videá)
Už niekoľko rokov sa mi nedarí produkovať nový content. Jednak som na to nemal čas ale druhak, a to musím priznať, skrátka ma to už nebaví/ neláka. Trh so podcastami sa neuveriteľne rozrástol a to nutkanie, ktoré ma tlačilo robiť niečo nové sa vytratilo. V tejto súvislosti som zarezal dva staršie projekty. Podcastové štúdio a voice over agency. Ako som si všímal, vznikali stále nové a nové podcastové štúdiá a podľa mňa ten trh, ktorý by ich mohol všetky uživiť, skrátka nie je taký veľký. Zakázku som vlastne získal len jednu a ďalšie sa síce objavili ale nikdy sa to nezrealizovalo. Štúdio som si však ponechal pre natáčanie nových online kurzov. A keď mi napísali z jednej voice over agentúry, že už so mnou nebudú spolupracovať, pretože AI, tak bolo vymaľované.
V tomto si nebudem teda na rok 2025 dávať žiadne predsavzatia. Prejekty uvádzam, keby vás zaujímali.
- Podcaste Martina Prodaja
- Manažérsku Akadémiu
- Work Life Balance.
- YT kanál. 5 nových videí.
- Na IG 1114 follower.
Tools a produktivita
Tento rok som žil AI nástrojmi. Jednak som ich začal masívne využívať vo svojom biznise a jednak som začal o tom robiť školenia. Takže tento rok dávam na prvé miesto ChatGPT+automatizačné nástroje.
- ChatGPT/Claude/Copilot
- Gmail
- Google Calendar
- Google Keep-rýchle poznámky, nákupné zoznamy, fotky kníh alebo screenshoty kníh zo fb skupín alebo ig
- Zapier-automatizácia procesov
- Evernote
- Trello
- CRM Streak-najzásadnejší pomocník
- Google Sheet
- Dropbox
- Medium pre čítanie článkov
- Pocket pre agregáciu článkov
- Instapaper-agreguje mi newslettre z mailu.
Minimalizmus, jednoduchosť a frugal live
V roku 2024 som testoval, koľko málo vecí si budem nútený kúpiť. A tu som prekonal svoj minuloročný budget skoro o 100 eur.
- Sandále (Deichman), cca 60 eur, kúpil som hneď 3 ks, kedže je to vlastne takmer jediná obuv, ktorú nosím. Okrem práce, tam samozrejme nosím bežné topánky.
- Kapsička na doklady, 14.90 eur.
- 1 x šortky na cvičenie, cca 7 eur.
- Suma sumárum: 88 eur na oblečenie za celý rok.
- Darované oblečenie sa do sumy neráta.
Biznis, podnikanie, peniaze
Vo všeobecnosti som takmer vo všetkých biznis oblastiach zaznamenal pokles, niekde až veľmi výrazný. Obávam sa ako bude vyzerať kvôli konsolidácii nový rok. Mohlo by to byť naozaj ťažké.
- Klasické školenia, workshopy a prednášky oproti minulému roku pokles o cca 14% (yty). Tento rok som s tým nebol spokojný. Stratégia na budúci rok: optimalizovať procesy a presúvať školenia do oblasti umelej inteligencie, kde čakám nárast záujmu.
- Konzulting. Pokračoval cca ako minulý rok
- Nový portál Vedmio.sk kam sa transferovala AOR (Akadémia osobného rastu) vykázal zisky o 42% viac ako mala AOR (ytoy). Pre pre rok 2025 by som sa rád zameral na firemnú klientelu.
- Eshopy. Pokles o cca 10K. Stratégie optimalizovanie ponuky, osekávanie portfólia, zamerania sa hlavne na položky skladom. Tento rok skôr údržba a využívanie nových marketingových kanálov.
- Voice over projekty. Pokles takmer o 50%. Tento segment začína kvôli AI voice over nástrojom zakapávať a veľké nádeje mu do budúcna nedávam.
- Podcast štúdio som zrušil. Žiadne zakázky a výhľad žiadny. A aj keď sa jednalo len o web, stále to bol prvok, ktorý si žiadal pozornosť a aj nejaké peniaze
- Tvorba animovaných videí. Okrajová záležitosť, ale zachovala si svoj malý obrat na úrovni minulého roka.
- Kniha Work Life Balance. Nové, doplnené, vydanie by mohlo už konečne uzrieť svetlo sveta, ale veľa šancí tomu v tomto roku nedávam.
- Voice overy agency. Zrušené.
Key business messages from this year
Oproti minulému roku by som doplnil:
- Využívaj umelú inteigenciu všade kde to len ide.
- Nastav si systém.
- Vytvor si rutiny a tých sa drž zubami nechtami.
- Automatizuj, čo sa len dá.
- Minimalizuj.
- Zbav sa rýchlo toho, čo nefuguje alebo negeneruje zisk, prípadne žerie peniaze.
Záver
S týmto rokom som realatívne spokojný. Ak si odmyslím záver roka, tak to bol celkom dobrý rok, ale nechcel by som aby sa zopakoval. Nech sa vám osobne v tomto novom roku 2025 darí viac ako v roku minulom.
PS: Ak máte report, dajte link sem.
Odkazy na ďalšie reporty: